Голова громадської організації «Лабораторія цифрової безпеки» Ірина Чулівська та юристка цієї організації Віта Володарська в ефірі програми «Нині вже» на Громадському розповіли, чому ухвалення законопроекту щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері погіршить свободу в інтернеті в Україні.

Голова громадської організації «Лабораторія цифрової безпеки» Ірина Чулівська та юристка цієї організації Віта Володарська в ефірі програми «Нині вже» на Громадському розповіли, чому ухвалення законопроекту щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері погіршить свободу в інтернеті в Україні. 

Висловлювання експерток можна представити у вигляді 5 тез:

  • Зараз рішення Ради національної безпеки та оборони про блокування сайтів є рекомендаційним, тому провайдери не зобов’язані їх виконувати.

Проте законопроект №6688 зобов’язує провайдерів блокувати сайти та передбачає відповідальність за невиконання цього рішення.

За словами Чулівської, відповідно до норм цього законопроекту, РНБО непрозорим та незрозумілим чином вирішує, чому якісь сайти треба блокувати.

  • Також запроваджується механізм швидкого блокування сайтів на 48 годин без рішення суду.  Це рішення можуть ухвалити слідчий та прокурор, зокрема для захисту від кібератак.

Чулівська зазначила, що ця норма є неефективною, бо кібератаки відбуваються протягом кількох годин, а процес блокування є тривалим.

  • Експертки наголошують, що депутати напряму кажуть про застосування цензури. Голова «Лабораторії цифрової безпеки» нагадала, що один з авторів законопроекту, депутат від «Блоку Петра Порошенка» Іван Вінник висловлював незадоволеність через те, що українські сайти транслювали «парад ДНР».

«Сьогодні нам не подобається парад ДНР і ми заблокуємо всі сайти, що його транслювали, завтра нам не сподобається журналістське розслідування про корупцію у Верховній Раді», — наголосила вона.

  • Володарська розповіла, що, відповідно до цього законопроекту, блокування сайтів визначається не як запобіжний захід, а «просто як якийсь захід кримінально-правового впливу, навіть незрозуміло якого».

«Проблема цього законопроекту полягає в тому, що вони (депутати — ред.) хочуть захистити українців від усього, не створюючи чітких механізмів, а створюючи більше проблем та можливостей для зловживання», — підкреслила вона.

  • Крім того, автори законопроекту хочуть, щоби провайдери за свій рахунок встановили необхідне технічне обладнання.

Чулівська зазначила, що це обладнання дуже дороге, через що деякі провайдери закриються, а деякі підвищать ціну на інтернет.

«Вся інтернет-інфраструктура створювалася для держави, вільної від цензури, тому доведеться все це закуповувати», — сказала вона.

Експертка додала, що це обладнання надасть спецслужбам можливість для тотального стеження в інтернеті, бо вони отримають доступ до трафіку користувачів. Саме такі правила діють в Росії.

Нагадаємо, 4 липня Комітет парламенту з питань національної безпеки та оборони схвалив проект закону щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері.

Документ пропонує, зокрема, прирівнювати кібератаку до однієї з форм технологічного тероризму.

Крім того, проект пропонує запровадити обов’язкове блокування українськими провайдерами доступу до будь-якого ресурсу в мережі, який лише підозрюється в порушенні законодавства, — без рішення суду на 48 годин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Технологічний тероризм: як депутати збираються запровадити цензуру в інтернеті

24 травня Адміністрація президента оприлюднила оновлений перелік санкцій проти Росії. До списку потрапили 1748 фізичних осіб та 756 юридичних осіб.

Крім того, рішенням Ради національної безпеки та оборони України електронна платіжна система WebMoney потрапила до переліку антиросійських санкцій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Медіа, Webmoney та «республіканський банк ДНР»: хто потрапив під українські санкції

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile