Ердоган погодився розблокувати вступ Швеції до НАТО — Столтенберг

Президент Туреччини, генеральний секретар НАТО та премʼєр-міністр Швеції 10 липня 2023 року
Президент Туреччини, генеральний секретар НАТО та премʼєр-міністр Швеції 10 липня 2023 рокуTwitter / Єнс Столтенберг

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган погодився передати турецькому парламенту протокол про приєднання Швеції до НАТО. Раніше Туреччина гальмувала вступ Швеції, оскільки Стокгольм давав притулок курдським бойовикам і дозволяв спалення в себе Корану.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Він розповів, що напередодні саміту НАТО у Вільнюсі організував зустріч із президентом Туреччини та премʼєр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном. Зрештою, Ердоган погодився передати до Великих національних зборів Туреччини протокол про приєднання Швеції до Альянсу.

«Це історичний крок, який робить усіх членів Альянсу сильнішими та безпечнішими», — наголосив Столтенберг.

Туреччина блокувала вступ Швеції до НАТО

Туреччина заблокувала заяву Швеції на вступ до НАТО, яку Стокгольм подав ще в травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Анкара звинувачує Швецію в недостатній боротьбі з тероризмом. Президент Реджеп Ердоган закликав Стокгольм видати людей, яких він вважає терористами, включно з курдами та іншими, хто підтримав спробу державного перевороту проти нього у 2016 році.

Швеція ухвалила новий закон про боротьбу з тероризмом та почала екстрадицію прихильників Робітничої партії Курдистану, яку Анкара вважає терористичною. Однак це не змогло переконати Туреччину.

Відносини між країнами погіршували акції в Стокгольмі, на яких спалювали Коран — священну книгу мусульман.

Також приєднання Стокгольма до НАТО блокує Угорщина, яка енергетично залежить від росії — мовляв, через критику шведською стороною політики угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана.

Водночас Фінляндія, яка подавала заявку разом зі Швецією, 4 квітня офіційно стала 31 країною-членом НАТО. Країні вдалося зняти заперечення Туреччини та Угорщини, які спочатку також виступали проти її членства.