У Міністерстві фінансів України очікує, що після запуску ринку землі 1 жовтня 2020 року фермери зможуть брати кредити на купівлю земельних паїв під 5% річних

Про це повідомила міністерка фінансів України Оксана Маркарова під час зустріч з аграріями 19 вересня.

«Для того, щоб ви знали, що ви можете піти в будь-який банк, який є учасником цієї програми (урядової програми здешевлення кредитів фермерам на купівлю землі — ред.), і, якщо ваші документи відповідають (вимогам), то для вас цей кредит буде здешевлений, тому що держава витратить державні кошти для того, щоб для вас ставка буле не 20% як зараз, не 10-11%, як ми сподіваємось здешевити ринковим способом через рік, а була менше 5%», — заявила Маркарова.

Так Маркарова презентувала урядову програму, в межах якої пропонується компенсовувати відсотки за банківськими кредитами для малих фермерів на купівлю землі після запровадження ринку та скасування мораторію на продаж землі.

На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.

19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.

Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

22 травня 2018 року стало відомо, що Європейський суд з прав людини визнав мораторій на продаж землі в Україні таким, що порушує права людини та рекомендував скасувати його.

19 вересня українська юридична компанія, керуючись рішенням ЄСПЛ, подала до суду на нотаріуса, який відмовив у оформленні угоди на купівлю-продаж землі через мораторій. Юристи стверджують, що в Україні діє принцип верховенства міжнародного права над українським, таким чином, рішення Європейського суду має більшу силу, ніж положення Земельного кодексу про заборону на продаж землі.

Поділитись: