УКРАЇНА

«Борг Януковича»: Чи уникне Україна сплати 3 мільярдів доларів

29 травня, 2017 16:46
УКРАЇНА/«Борг Януковича»: Чи уникне Україна сплати 3 мільярдів доларів
Зберегти
Вигляд
lead
Суд Лондона відклав рішення про відтермінування строків погашення $3 млрд боргу України по ервооблігаціям, «борг Януковича», термін погашення якого настав у кінці 2015 року

Високий Суд Лондона відклав рішення про відтермінування строків погашення $3 млрд боргу України по єврооблігаціям, «борг Януковича», термін погашення якого настав у кінці 2015 року.

Про це стало відомо в ході технічного засідання суду, яке відбулося 26 травня в Лондоні.

«Враховуючи складність порушених питань, суддя вирішив відкласти винесення рішення. Таким чином, після сьогоднішнього слухання суддя виділить певний час на те, щоб розглянути питання глибше перед тим, як винести своє рішення у належний строк».

Також стало відомо, що Україна 23 червня подасть апеляцію на рішення Високого суду Лондона про стягнення боргу.

Раніше міністр фінансів України Олександр Данилюк повідомляв, що апеляція буде подана 9 червня, проте сторони погодили нову дату.

Таким чином, засідання Апеляційного суду відбудеться не раніше січня 2018 року. За оцінками Мінфіну, розглядати справу суд буде ще півтора року — рік.

Проте, сам по собі факт подачі апеляції не звільняє Україну від зобов'язання виплатити Росії номінальну вартість єврооблігацій в сумі $3 млрд та всі нараховані відсотки, так як в березні суд вже прийняв рішення на користь кредиторів.

Стратегія затягування часу

Раніше Київ домігся призупинення рішення про виконання зобов'язань, яке діяло до 26 травня. Зараз Україна наполягає на продовженні паузи до остаточного рішення суду за апеляцією української сторони — відповідне звернення уряд направив до суду.

Одержати відстрочку для України критично важливо.

«Існує велика різниця — отримати проблеми зараз, або через 3 роки. З цим боргом головне для нас — затягувати час, в іншому випадку Україна отримає проблеми з МВФ, іншими суверенними єврооблігаціями і державними активами», — розповів у коментарі Громадському інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.

Але для цього Мінфін повинен надати вагоме обґрунтування, залежно від того, наскільки аргументи будуть переконливими, суд може:

1. Призупинити виконання зобов'язань України до остаточного рішення щодо апеляції.

2. Зупинити виконання рішення, але зобов'язати Україну внести всю суму (або її частину) на проміжні рахунки суду до прийняття рішення.

3. Відмовити в призупиненні і зобов'язати Україну виплатити борг.

Насамперед, проблема у тому, що суд, який розглядає справу, спеціалізується на вирішенні комерційних спорів навколо цінних паперів, та керується принципом «позичив — плати». Тому рішення Високого суду не врахувало політичний контекст позики, і сумнівно, що його врахує Апеляційний суд.

Другий і третій сценарії — передбачають початок виплат. За даними Національного банку України обсяг міжнародних резервів сьогодні становить $17,6 млрд, що дозволяє без потрясінь виконати рішення суду.

«Цього обсягу достатньо для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду і Національного банку. Також у разі необхідності – і для виплати за російським боргом», — повідомили Громадському в НБУ.

Проте навіть у випадку, якщо суд ухвалить рішення не на користь України, виконувати його уряд не буде — з 2015 року діє рішення діє мораторій на виплату за зовнішніми зобов'язаннями країни, а з 2016 року у мораторію немає кінцевого строку.

Однак, отримавши ордер Лондонського суду Росія зможе претендувати на українські активи за кордоном, яких явно не вистачить для покриття вимог. Та й процес цей - тривалий і трудомісткий, і часто вимагає додаткових рішень судів тих країн, в яких ці активи розташовані.

Тривожні перспективи

Але судячи з риторики Кремля, РФ розраховує отримати свої гроші назад іншим шляхом — домігшись, щоб погашення взяв на себе МВФ, включивши борг в програму розширеного фінансування для України.

Таку спробу ще в 2016 році робив міністр фінансів РФ Антон Сілуанов. Торік впливу Росії на МВФ не вистачило — у неї замало голосів в правлінні організації, проте тепер РФ може надати додатковий аргумент — рішення британського суду.

Україна, в свою чергу, затиснута в рамки угоди з комерційними кредиторами, які списали 20% боргу і відстрочили виплати по 14 випусках українських держоблігацій.

Згідно з угодою, Мінфін не може надати іншим кредиторам кращі умови, і виплата боргу РФ буде прямим порушенням цього пункту. У такому випадку всі приватні власники українського держборгу, які пішли на поступки, отримають формальний привід для перегляду угоди.

Проблеми з кредиторами можуть вкрай негативно відобразитись на довірі інвесторів до кредитоспроможності України, і як наслідок — українських банків та компаній, що кредитуються на зовнішньому ринку. Тому відстоювати свою позицію український Мінфін буде «до останнього патрона».

Російські експерти впевнені, що урядовці РФ теж підуть до кінця і будуть домагатися стягнення у будь-який спосіб.

«По-перше, політична ситуація в стосунках сторін знаходиться в глухому куті. По-друге, Російська сторона чекає вирішення спорів в Європейському суді з прав людини та інших установах міжнародної юстиції, де ситуація зовсім не на користь Росії. Відповідно, навіть невелика перемога в британському суді, буде розглядатися як корисний аргумент для майбутніх юридичних протистоянь з Україною», — сказав в коментарі Громадському Пауль Калиниченко, завідувач кафедри європейського права Дипломатичної академії МЗС РФ.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Пов`язані новини