Гаазький трибунал виніс перше процедурне рішення у справі захоплення українських моряків — Зеркаль
Арбітражний трибунал у Гаазі виніс свій перший процедурний наказ, яким затверджено регламент та графік роботи Арбітражу.
Про це повідомила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.
«Ми отримали перший процедурний наказ Арбітражного трибуналу, яким затверджено Правила призначення, Регламент та графік роботи Арбітражу. І від сьогодні наша справа має назву: «Спір щодо затримання трьох українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів», — йдеться в повідомленні.
Дипломатка наголосила, що було дуже важливо зафіксувати в назві не лише порушення Росією норм міжнародного права, але і відобразити, що цей спір стосується українських моряків, які провели 9 місяців у в’язниці.
За словами заступниці міністра, Арбітраж також визначив, що письмові позиції сторін будуть оприлюднені в момент початку усних слухань.
«Крім того, промови агентів будуть відкритими, а щодо доступу громадськості до решти слухань, рішення будуть прийняті Арбітражем додатково напередодні слухань. Отже, РФ не вдасться приховати факти та свої порушення від широкого загалу та спотворити історію. Звісно, ця справа не буде дуже швидкою, але впевнена, що за Гідність і Свободу треба боротись до кінця! Метою є визнання РФ країною, що порушує військові імунітети та отримання належної компенсації», — наголосила Зеркаль.
Вона також повідомила, що Росії не вдалося зробити процес багатоступеневим.
Нагадаємо, 18 листопада МЗС Росії, Військово-Морські Сили Збройних Сил України та МЗС України підтвердили передачу українських кораблів, які РФ захопила в Керченській протоці в листопаді 2018 року.
Вранці 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення.
Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі.
25 травня міжнародний трибунал з морського права у справі про захоплення Росією 24 українських моряків зобов’язав Росію негайно звільнити військові кораблі й повернути їх під контроль України.
7 вересня відбувся великий обмін полонених, з російського полону повернулися 35 українців. Серед них — 24 моряки, яких РФ захопила в Керченській протоці, режисер Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Павло Гриб та інші, чиї прізвища кілька років поспіль звучали майже на всіх міжнародних зустрічах як прізвища політв'язнів.
- Поділитися: