Російський газовий монополіст Газпром оголосив тендер на будівництво частини замороженого проєкту «Південний потік» — газопроводу, яким хотіли постачати газ до Південної Європи.

Про це повідомляє російський «Комерсант».

Наразі оголошено тендер на добудову трубопроводу до російського міста Анапа. Офіційна причина оголошення тендеру — необхідність сполучення міста з газотранспортною системою РФ.

Водночас існує побоювання, що потужність трубопроводу, який Газпром прокладе до Анапи, є набагато більшою за ту, яка необхідна для газифікації південних регіонів Росії, а справжня причина розмороження проекту — збільшення потужностей з експорту газу.

Зазначимо, що «Південний потік» — один з російських енергетичних проектів, газопровід, яким Росія планувала постачати газ до Європи в обхід Газотранспортної системи України. Його, планували прокласти дном Чорного моря, аналогічно газопроводам «Північний потік» та «Північний потік-2», які йдуть дном Балтійського моря.

У 2015 році Газпром відмовився від ідеї будівництва «Південного потоку». Натомість компанія почала будувати «Турецький потік». Планова потужність останнього вдвічі менша за потужність «Південного потоку».

Раніше повідомлялось, що «Північний потік-2» наразі готовий вже на 59%.

27 березня повідомлялось, що Данія відмовила Газпрому у прокладанні «Північного потоку-2» у своїх територіальних водах. Тоді на розгляді в уряду Данії перебувало ще 2 альтернативні маршрути прокладання газопроводу. Згодом ще одну заявку на будівництво газопроводу відкликав сам Газпром.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

Поділитись: