Гендиректор Dragon Capital Фіала назвав умови, за яких Україні вдасться обмежити вплив олігархів

Томаш Фіала під час інтерв'ю в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, 15 червня 2021 року.
Томаш Фіала під час інтерв'ю в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske, 15 червня 2021 року.hromadske

Генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала заявив, що законопроєкт президента Володимира Зеленського не зможе обмежити вплив олігархів та зробити країну більш успішною, якщо водночас в Україні не забезпечити верховенство права.

Про це він заявив в етері програми «Мокрик По Живому» на hromadske.

«Закон про олігархів не працюватиме, якщо у нас не буде справедливого суду, не будуть правильно працювати правоохоронні органи. Без верховенства права цей закон — це імітація боротьби, легкий спосіб відзвітуватися перед виборцем, мовляв, я ось ухвалив закон, тут призначив людей — ось олігархи», — сказав він.

Натомість, на думку Фіали, щоб обмежити вплив олігархів в Україні, слід реформувати судову систему та правоохоронні органи, а також побороти корупцію.

Хто такий Томаш Фіала і що таке Dragon Capital?

Томашу Фіалі 47 років, він народився в чеському місті Брно. У 1990-х роках працював аналітиком в інвестиційних компаніях у Польщі, Чехії та Україні.

У 2000 році заснував спільно з українськими партнерами інвестиційну компанію Dragon Capital. Наразі це найбільша в Україні компанія, що працює у сфері інвестицій та фінансових послуг.

У 2016 — 2020 роках Dragon Capital разом зі своїми закордонними партнерами інвестували у нерухомість понад 600 млн доларів, з них понад 500 млн доларів — у Києві та Київській області. Інвестиційним партнером, зокрема, є американський фінансист та інвестор Джорж Сорос.

У 2014 році Фіала заснував в Україні журнал «Новое время» разом із однойменним інформаційним порталом (які пізніше було перейменовано на «НВ») і «Радіо НВ». Також у червні 2021 року стало відомо, що він придбав «Українську правду».

Фіала підтримував Помаранчеву революцію 2004 року й Революцію гідності 2013-2014 років. Відомо, що він співпрацює з українським олігархом Віктором Пінчуком.

Боротьба з олігархами в Україні

2 червня президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний законопроєкт, яким влада обіцяє побороти олігархічну систему в Україні. Окрім того, питання про статус олігархів в Україні можуть першим винести на всеукраїнський референдум.

У РНБО раніше підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали. Пізніше міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в перелік точно потраплять Ігор Коломойський та Петро Порошенко.

Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.