Гендиректор МАГАТЕ збирається терміново приїхати на Запорізьку АЕС після її від'єднання від енергомережі
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив про термінову необхідність поїздки експертної місії МАГАТЕ на захоплену Запорізьку АЕС після повідомлень, що та повністю від'єдналася від енергомережі.
Про це йдеться у заяві МАГАТЕ.
В організації наголосили, що надійне електропостачання від мережі за межами майданчика атомної станції є важливим для забезпечення ядерної безпеки. Ця вимога входить до семи незамінних компонентів ядерної безпеки.
«Майже щодня на Запорізькій атомній електростанції або поблизу неї відбувається новий інцидент. Ми не можемо дозволити собі більше втрачати час. Я сповнений рішучості особисто очолити місію МАГАТЕ на станції найближчими днями, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою та охороною», — заявив Гроссі.
Зазначимо, перед цим видання Bloomberg із посиланням на джерела повідомляло, що МАГАТЕ розглядало поїздку на ЗАЕС до 5 вересня.
Ще до початку повномасштабної війни МАГАТЕ планувало на два тижні відвідати Запорізьку АЕС у вересні 2022 року — це мала бути перша перевірка за останні 16 років. Та на тлі російської агресії місія потенційно зможе також провести оцінку наслідків обстрілу станції. Ці висновки можна буде використати для притягнення винних до відповідальності.
Україна неодноразово наголошувала на необхідності місії МАГАТЕ на ЗАЕС. Президент Володимир Зеленський заявляв, що місія може швидко й безпечно потрапити на станцію в легальний спосіб — через вільну територію України.
Що передувало?
Вдень 25 серпня Держатомрегулювання та «Енергоатом» оголосили, що Запорізька атомна електростанція вперше в історії повністю від'єдналася від енергомережі.
Причиною цього стали пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, що розташовується поруч з АЕС. Внаслідок цього 5-й та 6-й енергоблоки відключилися від електромережі.
23 серпня українська розвідка повідомляла, що російські окупанти при обстрілах передмість Енергодару ціляться по золовідвалах Запорізької ТЕС, щоб підняти хмари радіоактивного пилу.
Золовідвали — це місця складування золи, яка утворюється в процесі роботи теплових електростанцій. Ці відходи мають високу концентрацію отруйних речовин та рівень радіації, яка щонайменше у 2,5 раза перевищує природний фон. При висиханні відходи утворюють пил, який здатен переміщуватися на значні відстані.
Так, після обстрілів утворилися хмари пилу, які вітер розносить по околицях Енергодара. Через це моніторинг радіаційного фону показав підвищення рівня радіації. За даними ГУР, окупанти намагаються представити ці дані як результати «обстрілів з боку ЗСУ», про які заявляли раніше.
Власні потреби АЕС в електроживленні наразі забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв'язку ЗАЕС — Запорізька ТЕС. Експертка з ядерної енергетики Ольга Кошарна пояснює, що на станції працюють резервні дизельні генератори.
- Поділитися: