Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова під час свого виступу з трибуни Верховної Ради 15 вересня перекрутила факти що стосуються справи суддів Окружного адміністративного суду Києва, а також імовірного отримання хабаря народним депутатом Олександром Юрченком.

Про таке заявляють у Національному антикорупційному бюро.

Про ОАСК

Там зацитували виступ генпрокурорки під час якого вона стверджувала, що хоч і НАБУ оголосив підозру суддям Окружного адмінсуду Києва, яких підозрюють у спробі захопити владу, ще 17 липня, матеріалів справи вона досі не отримала.

Антикорупціонери переконують, що Венедіктова маніпулює. Як кажуть у НАБУ, проєкти клопотань про відсторонення шістьох суддів ОАСК від здійснення правосуддя, про дозвіл на затримання, арешт та тримання під вартою вони разом із САП скерували генпрокурорці та її заступнику 23 липня 2020 року.

У НАБУ зазначають, що реакції від генпрокурорки не було, а її заступник повідомив НАБУ про неможливість розгляду таких клопотань, відтак НАБУ повторно звернулося до Венедіктової 31 липня. Після цього вона скерувала до НАБУ лист щодо необхідності надання додаткових матеріалів на обґрунтування поданих проєктів клопотань, кажуть антикорупціонери. 

Також у заяві йдеться про те, що до передачі справи від Служби безпеки України до НАБУ у липні 2017 року, матеріали розслідування фактично понад рік фізично перебували в Офісі генпрокурора.

Про Юрченка

Венедіктова також під час виступу заявила, що матеріалів, які вона отримала від НАБУ, недостатньо, щоб оголосити підозру народному депутату від «Слуги Народу» Олександру Юрченку, який, як стверджують у НАБУ, причетний до хабарництва.

Генпрокурорка у Раді сказала, що отримала від НАБУ 14 вересня лише лист і чернетку без матеріалів, що могли б довести «факт використання службового становища для одержання неправомірної вигоди».

У бюро стверджують, що в матеріалах, які надали Венедіктовій, була інформація про те, що Юрченко просив від детектива «під прикриттям» хабар за внесення у законопроєкт правок. Розмір хабаря мав повідомити його помічник: $13 000.

3 серпня депутат вніс у законопроєкт заявлені пропозиції. Під час наступних зустрічей з детективом той підтвердив, що знає про передачу помічникові грошей, а також сказав, що для подальшого ухвалення правок профільним комітетом потрібно дати ще $200 000.

 НАБУ наголошує, що Венедіктова знала про ймовірний злочин нардепа ще 10 серпня, а 15 вересня матеріали цієї справи надали Офісу генпрокурора повторно.

Що за справа ОАСК?

НАБУ звинувачує керівництво Окружного адмінсуду Києва, зокрема його очільника Павла Вовка, у численних порушеннях закону: у спробі узурпувати судову владу в країні, у неправосудних рішеннях на користь політичних еліт та бізнесменів.

За версією слідства, Вовк очолив злочинну організацію, метою якої було захоплення державної влади. Цього хотіли досягти, встановивши контроль над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) та створюючи штучні перешкоди у їхній роботі.

Що за підозра Юрченку?

13 вересня НАБУ викрило на хабарі помічника Юрченка. Після цього глава парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що Юрченко захотів вийти з фракції та партії на час розслідування справи про отримання хабаря, який начебто призначався самому депутату.

Офіс президента відреагував на вихід Юрченка з фракції доволі стримань й нагадав, що Зеленський «не толерує корупцію в будь-яких її проявах».

Чому правоохоронні органи не можуть дійти згоди?

Нині керівництво НАБУ перебуває під сильним тиском, а його директора Артема Ситника намагалися звільнити через Конституційний суд. Так, 28 серпня КСУ визнав неконституційним його призначення. У НАБУ назвали таке рішення політично вмотивованим та наголосили, що воно ухвалене у рекордно короткі терміни невдовзі після оприлюднення «плівок ОАСК», у яких фігурував зокрема і КСУ.

Оскаржували указ про призначення Ситника народні депутати — всього 51 парламентар. Серед них і такі, як Олександр Дубінський, Максим Бужанський та Олександр Куницький від «Слуги Народу», які входять до так званої групи «К» (Коломойський). А НАБУ, до слова, веде розслідування щодо Ігоря Коломойського.

Сам Ситник прямо говорив, що Коломойський хоче його звільнення через справи ПриватБанку і Укрнафти, збитки держави у яких перевищують 10 мільярдів гривень.

Поділитись: