Глава ізраїльської розвідки вирушить до США, щоб обговорити ядерну угоду з Іраном

Директор ізраїльської розвідслужби «Моссад» Давид Барнеа вирушить до Вашингтона наступного тижня, щоб заявити про позицію Ізраїлю щодо відновлення ядерної угоди з Іраном.

Про це повідомляє Ynet.

Візит запланований на 31 серпня. Очікується, що Барнеа виступить у Сенаті США перед однією з його комісій.

Барнеа заявив, що розвідслужби Ізраїлю готові діяти проти Ірану для захисту інтересів країни, попри те, що західні країни можуть незабаром домовитися з Тегераном про відновлення дії ядерної угоди.

На думку представників Ізраїлю, санкції проти Ірану слід посилити та створити реальну загрозу військових дій після того, як переговори у Відні про повернення до ядерної угоди 2015 року не дали результатів.

Що за ядерна угода?

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів угоди було зобов’язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.

Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей. Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду та збагачувати уран. Проте сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

Що відбувається з угодою зараз?

Іран продовжує її порушувати. На початку липня медіа повідомляли, що Іран виробив збагачений до 20% уран із використанням складних центрифуг на своїй підземній атомній електростанції «Фордо».

Збагачений до 20% уран можна використовувати для отримання ядерного палива й у дослідницьких та експериментальних реакторах. Іран переконує, що саме для таких цілей він і виробляється. Натомість уран, збагачений до 90% і більше, дозволяє створювати ядерну зброю.

У 2021 році намагались відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. До переговорів долучалися представники МАГАТЕ, а також делегації США, Великої Британії, Китаю, Франції, Німеччини та росії. Натомість помітного успіху в перемовинах немає, спецпредставник США Роберт Меллі навіть назвав останній раунд переговорів у Катарі «більш ніж марним».

Крім того, переговорам про відновлення ядерної угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.