Наглядова рада «Нафтогазу» ініціювала відсторонення голови правління Вітренка після заяви НАЗК

Голова Наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Клер Споттісвуд ініціювала відсторонення голови правління компанії Юрія Вітренка через припис Національної агенції з питань запобігання корупції (НАЗК).

Про це вона повідомила у відповідній заяві, текст якої опублікував «Інтерфакс-Україна».

Споттісвуд каже, що скликала позачергове засідання наглядової ради, щоб обговорити відсторонення.

«З огляду на мету забезпечення дотримання високих стандартів належного корпоративного управління, я вважаю, що таке відсторонення відповідає інтересам "Нафтогазу" та України», — йдеться у заяві Споттісвуд.

За її словами, після оприлюднення НАЗК припису про те, що призначення Вітренка є незаконним і його потрібно скасувати, вона обговорила ситуацію з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем та очільником Мін'юсту Денисом Малюською.

Споттісвуд зазначає, що Шмигаль пообіцяв ухвалити остаточне рішення щодо звільнення Вітренка протягом 10 робочих днів, починаючи з 15 червня.

Вона зазначила, що Вітренко відмовився добровільно призупинити виконання своїх обов'язків на цей період. Він також не проводив жодних консультацій із членами правління або наглядової ради про своє рішення оскаржити припис НАЗК.

Що передувало?

Напередодні голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков у своєму приписі уряду заявив, що розпорядження Кабміну про призначення нового голови правління НАК «Нафтогаз» Юрія Вітренка та контракт із ним є незаконними та мають бути скасовані.

Там стверджують, що він не міг обійняти цю посаду, бо очолював Міністерство енергетики саме перед призначенням. А це забороняє закон.

У Мін'юсті з цим не погодилися і заявили, що звернуться до суду.

Зміна керівництва

28 квітня Кабмін заявив про незадовільну роботу тодішнього глави правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва і припинив повноваження всіх членів наглядової ради, але з подальшим відновленням із 30 квітня.

За цей час уряд звільнив Коболєва і призначив нового голову — в.о. міністра енергетики та колишнього виконавчого директора «Нафтогазу» Юрія Вітренка.

Причиною звільнення Коболєва в уряді назвали незадовільні фінансові показники «Нафтогазу» за 2020 рік — 19 млрд грн чистого збитку. Коболєв заявив, що буде оскаржувати це рішення уряду.

Члени наглядової ради розкритикували рішення уряду замінити Коболєва на Вітренка й не погодилися з визнанням незадовільної роботи керівництва компанії. 30 квітня вони подали у відставку.

14 травня уряд запропонував членам наглядової ради «Нафтогазу» залишитися на посадах ще на рік. Згодом з'явилася інформація, що п'ять із шести таки припинили свої повноваження, але 19 травня голова наглядової ради Клер Споттісвуд заявила, що члени наглядової ради готові продовжити контракти ще на рік. Уряд затвердив їхнє переобрання.