Очільник Херсонської обласної держадміністрації Андрій Гордєєв заперечує звинувачення батька активістки Катерини Гандзюк, який стверджує, що Гордєєв та його заступник Євген Рищук співпрацюють з організатором замаху на Катерину.

Прес-секретарка Гордєєва зв’язалася із Громадським на наступний день після ефіру, присвяченому Катерині Гандзюк, і сказала, що голова Херсонської ОДА хоче прийти в студію і висловити свою позицію по цій справі.

Публікуємо основні тези із розмови з Андрієм Гордєєвим.

Що ви хотіли сказати?

В цілому думка батька емоційна. Емоція має право на життя, але згадування мого прізвища — повна нісенітниця та інформаційна провокація. 

Ви говорили з Віктором Гандзюком?

Ні, не контактував.

А до заяви батька Гандзюк?

Так, але на іншу тематику.

На чому ґрунтуються його звинувачення?

Його заява стала каталізатором правоохоронних дій і частково ґрунтується на даних офіційного слідства. Його дії щодо мого прізвища — повна нісенітниця. Я на його місці напевно зробив би так само, але по суті це неправильно. Це є брехнею і використовується в дебатах кандидатів у президенти.

Ви пов’язуєте це з виборами в президенти?

Так.

Тобто ви вважаєте, що батько Катерини Гандзюк навмисно підсвітив ваше ім’я, щоб привернути увагу до розслідування?

Питання стоїть в тому, що моє прізвище згадується в політичному процесі. Моя посада не має імунітету, тому є слідство, є процесуальне керівництво, є суд. Це (процесуальні дії щодо підозрюваного — ред.) робиться за одну секунду, якщо є докази.

Батько радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк виступив на засіданні Тимчасової слідчої комісії щодо її вбивства, 28 січня 2019 року
Фото:

БОГДАН КУТЄПОВ/ГРОМАДСЬКЕ

Слідство до вас зверталось?

Після засідання ТСК (тимчасова слідча комісія парламенту з розслідування справи Гандзюк — ред) мене запросили до СБУ, де я виклав свої версії.

Ви як гість чи як свідок ходили до СБУ?

Як свідок.

Одним з організаторів називають пана Левіна, інше прізвище — Москаленко. Ви знаєте цю людину?

Вперше почув під час інтерв’ю, коли до мене журналісти приїхали питати про це прізвище.

Ви ніколи про нього не чули, не бачили?

Не знайомий, не бачив.

А Катю знали?

Катю звісно знав. В мене були рівні до неї стосунки. Я знаю, що десь у своєму колі вона щось собі уявляла там про мене.

Вона вас критикувала?

Що можу бути конкурентом на мерських виборах і конкурентом міському голові діючому.

Вона вас ні за які конкретні дії не критикувала?

Були емоції по сміттєпереробці: ми намагалися і намагаємося створити сміттєпереробний завод, (Катя казала — ред.) що наш підхід неправильний. Відповідно зі своїми випадами, як завжди.

Катя у Facebook писала про махінації в Херсонській області. Зокрема про ліс, незаконна вирубка і підпали, аби приховати це. Що ви знаєте про цю ситуацію?

Це міф про незаконність вирубки. Чому тоді не сидять чиновники?

Може хтось покриває, або погано працює прокуратура чи поліція?

Ліс продається на тендері на «Прозорро». Треба розмежовувати: щодо безпосередньо вирубки треба йти до лізгоспу, вилучати документи, що неодноразово робили.

Ви жодного стосунку до цих схем не маєте?

Які схеми? Ми намагаємось створити регіональний ландшафтний парк. Це зона нашої відповідальності.

Ви із Владиславом Мангером (голова Херсонської облради — ред.) як взаємодієте?

Ми різні гілки влади, виконуємо різні функції. 

Жодних бізнесових стосунків не маєте?

Жодних бізнесових стосунків немає.

Вам відоме прізвище Олександра Кручиненка? Він був помічником, коли ви були депутатом Верховної Ради?

Так, це мій товариш.

Чи знаєте ви таку організацію — ТОВ «Чорноморські Перлини»?

Не чув.

Кручиненко є її засновником разом з Поздишевою Оленою. Громадські активісти називають її підставною особою Мангера, а Кручиненка — вашим повіреним, що нібито доводить ваші бізнесові зв’язки. Як ви прокоментуєте це?

Вбийте в реєстр ще 187 моїх знайомих, які мають бізнес, і зв’язуйте тоді далі.

Версію ви виклали свою СБУ. Виходить так що ви знаєте, хто замовив Гандзюк?

Ні. Я надав свої 4 версії слідству, щоб вони їх перевірили.

Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв у студії Громадського, Київ, 6 лютого 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Ви погоджуєтесь, що на Катю напали через її публічну діяльність, можливо через те, що вона писала, говорила про корупційні схеми?

Ви іншу сторону Катерини вивчали? А може через іншу діяльність? В неї було багато діяльностей: вона була керуюча справами міської ради, вона формувала більшість в міськраді. Чому це питання не розглядають? Я виклав слідству свої 4 версії, починаючи від російського впливу. Вона була патріотично налаштована людина. І вона могла бути «кісткою в горлі» проросійських сил.

Як справи в Херсонській області?

Стабільно. Хоча є недопрацювання, зокрема поганий стан доріг.

В області є корупція?

Вона всюди є.

Під час розмови до неї по «скайпу» долучився херсонський журналіст, друг Катерини Гандзюк Сергій Нікітенко За його словами, в Олешківському районі Херсонщини «фактично відсутня влада».

«Голова райадміністрації, яку покриває Гордєєв, вона робить, все що захоче. Вона веде міжусобні війни з якимось главою районної ради. Вони займаються війною між собою, а попутно в них процвітає банда, яка б’є людей наприклад. Всіх це влаштовувало, ніхто не звертав уваги, поки люди не прийшли і не почали вбивати», — стверджує Нікітенко.

Олешківський район, кажуть, що там бардак, ви — голова ОДА.

Найперше, мова йде про протистояння між адміністрацією та районною радою. Давайте подивимось, з яких політичних сил знаходяться та чи інша особа, їхні амбіції. Ви знаєте, коли про Олешківській район кажуть бардак і так далі: Олешківський район на сьогодні найбільше зробив ремонтів доріг, район сьогодні вже децентралізувався. І сьогодні є боротьба двох політичних сил, сьогодні така політична ситуація там змішалася, бо в них такі амбіції. Це демократія? Демократія.

Сергій Торбін, Ігор Павловський. Люди, яких розслідування називає причетними до замаху на Катерину Гандзюк, вони всі там були активно залученими до процесів в Олешківському районі. Як ви допустили як губернатор до таких ситуацій, що там ідуть такі протистояння?

Ми з вами зараз обговорюємо причетність до такого злочину, чи причетність до якихось негативних явищ?

Цей злочин стався в області, якою ви керуєте.

Крім того, стався інший злочин, є ще кілери, які там бігають, на жаль ще один злочин зробили. Ви хочете сказати, що голова адміністрації відповідає за кожний злочин, який вчиняється в області?

За масштабну криміногенну ситуацію.

Дивіться. Вчинилася криміногенна ситуація, слідство притягнуло до відповідальності. Або я щось не розумію в законодавстві.

Чи відчуваєте ви відповідальність за ту ситуацію, яка склалася в області, коли є організовані злочинні угрупування, як говорять члени ТСК?

Я відчуваю відповідальність за ситуацію, яка склалася в області. Крім того, що ви зараз витягуєте з контексту негатив, є ще позитив — за нього я так само несу відповідальність. Якщо ви хочете прив’язати мене до злочину, то не треба цього робити.

Мітинг-реквієм пам'яті громадської активістки Катерини Гандзюк «Її вбили» у Львові, 4 листопада 2018 року
Фото:

УНІАН

Адвокатка родини Гандзюк Євгенія Закревська говорила, що ситуація не просто криміногенна, а люди можуть «на общаке», будемо говорити на жаргоні, замовити людину. І що можливо така само ситуація склалася із Катериною.

Тобто ви вважаєте, що голова адміністрації має відношення до «общака»? Що якийсь «общак» там є і так далі? Не пересмикуйте. Беріть усі аспекти життя області. Є зона відповідальності кожної посадової особи в межах її обов’язків. Якщо це криміногенна ситуація, хто відповідає за це? Правоохоронці.

Чи не виходив на вас президент чи з його адміністрації з пропозицією, що варто піти з посади, бо передвиборчий період, а президента очорнює ця історія.

У президента напевне є та ж інформація, як і в генпрокурора. Я очікую, що найближчим часом по цьому питанню буде крапка. Генпрокурор заявив: 90% справи вже розслідувано, залишилися технічні питання. Це неможливо так, терором займатися інформаційним проти людей, які непричетні до цього. Я очікую як громадянин України, що слідство поставить крапку і будуть відомі всі імена (винних у вбивстві Гандзюк — ред.).

Якщо буде подальше соціальне напруження з цієї ситуації, ви готові піти зі своєї посади? Якщо далі вас будуть тероризувати інформаційно.

Я ніколи за цю посаду не тримався, і йшов на цю посаду для того, не щоби щось там, що ви собі надумали, робити. Те, що роблю в області, це видно, і буду це робити. Якщо сьогодні достатньо просто озвучити прізвище і ходити цькувати це прізвище, і ви вважаєте це підставою для таких кадрових рішень… Якщо в Європі, в яку ми ідемо, журналіст сказав неправду, він несе відповідальність. Я зараз не конкретно вам кажу, а про ЗМІ.

Президент вашою роботою задоволений як керівника області?

Це президенту оцінювати, не мені.

Вам відомо, чи президент задоволений?

Це його оціночне судження щодо моєї роботи.

Коли ви востаннє спілкувалися?

Десь місяці два тому.

Про історію навколо Катерини Гандзюк не йшлося? 

Та ні. А чому мало йтись?

Про роботу в області говорили?

Так, децентралізація, реформи, і так далі. 

Він ніяку не дав оцінку вашій роботі?

Це його зона відповідальності. Я не буду казати, що він давав, а що не давав, тому що знову перекрутите. Якщо не звільнив — значить задоволений.

Президент України Петро Порошенко (ліворуч) представив новопризначеного голову Херсонської ОДА Андрія Гордєєва в Херсоні, 28 квітня 2016 року
Фото:

Лазаренко Микола/POOL/УНІАН

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто замовив Катю Гандзюк?

Нагадаємо, 4 лютого активісти вимагали від президента Петра Порошенка звільнити з посад членів його політичної партії, які можуть бути причетні до вбивства Гандзюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми повинні знати ім'я замовника» — наша остання розмова з Катею Гандзюк

Гандзюк критикувала обласне управління Нацполіції Херсонщини й інші органи влади. Восени 2017-го вона у дописі на Facebook звинуватила начальника Управління захисту економіки Нацполіції в області Артема Антощука у вимаганні від міської влади хабара — 3% від сум усіх підрядів і тендерів. Відтак Антощук написав заяву «заднім числом», що йому нібито пропонували хабар. А згодом правоохоронці прийшли з обшуками на роботу до самої Гандзюк.

Напад на Гандзюк сколихнув українське суспільство. Українське представництво міжнародного антикорупційного руху Transparency International закликало правоохоронців до результативного розслідування атаки на Катерину Гандзюк.

Поділитись: