Через занадто повільне зниження облікової ставки в Україні Національним банком, у 2019 році так і не відбулося відновлення кредитування.

Про це повідомив голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин у своєму особистому коментарів щодо рішення правління НБУ знизити облікову ставку до 13,5% річних.

«В умовах, коли показник інфляції за останній рік становить 5,1 %, спостерігається фактично промислова дефляція, показник облікової ставки на рівні 15,5 % можна було б вважати саботажем на шляху пом’якшення монетарної політики», — заявив Данилишин.

Він вважає, що правління Нацбанку знизило облікову ставку через різку критику, зокрема зі сторони Ради НБУ — органу, якому правління підзвітне.

«Повільне зниження облікової ставки на фоні низької інфляції робить неможливим кредитування великих підприємств в національній валюті. Це також є «перегрівом» монетарної політики, коли значення інфляції нижчі за інфляційний «таргет» можуть становити реальну небезпеку для подальшого зростання ВВП та наповнення Державного бюджету», — додав голова Ради НБУ.

Він вважає, що суттєво знижувати облікову ставку Нацбанк повинен був ще навесні 2019 року, проте тоді цього рішення не ухвалили.

12 грудня правління Нацбанку ухвалило рішення знизити облікову ставку в Україні до 13,5% річних. Головна відсоткова ставка впала одразу на 2 відсоткових пункти — найбільше від початку року.

Зниження облікової ставки в Україні відбулося на тлі рекордного уповільнення інфляції, тобто зростання цін. За останніми даними Державної служби статистики України, інфляція у листопаді сповільнилася до 5,1% у річному вимірі.

Водночас Нацбанк часто критикують за його занадто жорстку монетарну політику та зависокі ставки. Через це, зокрема, бізнесу складно брати та обслуговувати кредити та розвиватися. Хоча у нацбанку на критику відповіли, заявивши, що занадто різке зниження облікової ставки буде безрезультатним, тому її потрібно знижувати поступово.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.

24 жовтня 2019 року Нацбанк знизив розмір облікової ставки в Україні до 15,5% річних. Зниження склало 1 відсотковий пункт.

5 вересня Нацбанк знизив облікову ставку до 16,5% річних, що на 0,5% менше, ніж було до цього.

Поділитись: