Президент США Дональд Трамп розпорядився, щоб його адміністрація почала процес зняття особливого торговельного статусу з Гонконгу. Такий крок він обґрунтував тим, що Пекін своїми діями знищує політичну автономію території.

Про це Трамп заявив на пресконференції в Білому домі в п’ятницю, 29 травня. «Ми вживемо заходів, аби скасувати преференційне ставлення США до Гонконгу», — заявив американський президент.

Нагадаємо, раніше державний секретар США Майк Помпео засвідчив у Конгресі (американський парламент), що Гонконг через дії Китаю вже не має такого ступеня автономії, яка гарантує йому спеціальний статус у відносинах зі Штатами.

Йдеться про ухвалення вищим органом Комуністичної партії Китаю так званого закону про національну безпеку. Він передбачає, що в регіоні заборонять антиурядові заклики та заклики до відокремлення від Китаю. Його ухвалили 28 травня, і для набуття чинності (що очікується вже восени цього року) його не має затверджувати влада Гонконгу.

На цьому тлі в Гонконгу з новою силою спалахнули акції протесту. Місцеві демонстранти заявляють, що закон загрожує демократичності й правам і свободам гонконжців, які гарантуються їм «базовим законом».

«Базовий закон» (аналог Конституції) було ухвалено після передачі Великою Британією гонконзької території Китаю. Він гарантує його мешканцям обмежені свободи, недоступні на території материкової КНР.

Своєю чергою, Велика Британія (яка й передала Китаю Гонконг у 1997 році) вже заявила, що в разі набуття «законом про національну безпеку» чинності розгляне можливість надання гонконзцям британське громадянство, аби захистити їхні права.

«Якщо Китай затвердить закон, ми розглянемо можливість дозволити британським підданим, що перебувають за кордоном (British Nationals Overseas) подаватися на перебування в Сполученому Королівстві, а може, й запропонуємо шлях до набуття громадянства», — заявила британська міністерка внутрішніх справ Приті Пател, додавши, що Лондон «і надалі захищатиме права й свободи гонконзців».

Раніше обидві країни закликали Пекін змінити свою позицію щодо закону про національну безпеку й скасувати набуття ним чинності. Це відбулося на закритому засіданні Ради Безпеки ООН, де Китай не міг заблокувати обговорення цього питання.

Пізніше посол КНР при ООН Жень Чжун назвав такі дії Вашингтона й Лондона «втручанням у внутрішні справи Гонконгу» й зажадав їхнього припинення.

«У Радбезі ООН не було ніякого консенсусу й формального обговорення (Гонконгу — ред.), і крок США й Великої Британії нічого не досяг», — додав він.

Поділитись: