Парламент Китаю ухвалив новий закон про національну безпеку Гонконгу. Він передбачає, що в регіоні заборонять антиурядові заклики, заклики до відокремлення від Китаю.

Про це повідомляє BBC.

Влада Гонконгу не буде ухвалювати закон окремо — він одразу набуде чинності на його території після затвердження вищим керівництвом Китаю. Закон викликав стурбованість через те, що таким чином Гонконг може втратити особливий адміністративний статус.

Розглянути закон про «національну безпеку» вирішили через те, що місцева влада Гонконгу нездатна самостійно впровадити схожі заходи.

Місцеві демонстранти заявляють, що закон загрожує демократичності й правам і свободам гонконжців, які гарантуються їм «базовим законом».

«Базовий закон» (аналог Конституції) було ухвалено після передачі Великою Британією гонконзької території Китаю. Він гарантує його мешканцям обмежені свободи, недоступні на території материкової КНР.

Раніше держсекретар США Майк Помпео заявив, що Гонконг через дії Китаю вже не має такого ступеня автономії, яка гарантує йому спеціальний статус у відносинах зі Штатами.

Зобов’язання держсекретаря США засвідчувати статус автономії передбачені Законом про права людини та демократію в Гонконгу, який набув чинності в листопаді 2019 року. Якщо такого підтвердження (яке має бути принаймні раз на рік) держсекретар не надає, США можуть вдаватися до санкцій проти посадовців, відповідальних за порушення прав у Гонконгу.

Нагадаємо, протести в Гонконгу тривають із березня 2019 року. Приводом стала прийнята поправка до закону, яка б дозволила екстрадувати людей з Гонконгу до материкового Китаю. Очільниця території Кері Лем 23 жовтня виконала свою обіцянку відкликати поправку, проте протести це не зупинило.

Згодом протестувальники почали вимагати демократичних реформ, зокрема загального виборчого права, розслідування випадків насильства силовиків над протестувальниками та відставки самої Лем.

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: