Починати обговорення нового Договору про дружбу з Росію можна тільки після того, як Москва припинить порушення чинної угоди та відшкодує Україні всю завдані збитки.

Про це Громадському заявив радник міністра закордонних справ України Тарас Качка.

Він пояснив, що розірвання Угоди про дружбу та добросусідство з РФ не є питанням тактичних дій, які здійснює Україна для притягнення РФ до відповідальності.

«Це питання не стільки тактичних дій, тому що всі тактичні дії відбувалися в правовій площині вже давно і загальний тренд вже закладено. Це те, що Україна намагається і в міжнародних судових інстанціях (притягнути РФ до відповідальності — ред.), через санкції і так далі. Головне: це фактично показує парадигму наших відносин — що в тому форматі, який є зараз, говорити про якісь мир і добросусідство не можна, і що повертатися до укладення такого чи подібного договору можна лише у випадках, коли Росія припинить порушення і відшкодує шкоду», — пояснив Качка.

Він наголосив, що нова угода, якщо вона з’явиться, буде укладатися «в нових умовах».

«Очевидно, що та рамка, яка була закладена в середині 90-х, вона просто не відповідає тій дійсності, яка є між нами», — зазначив він, пояснивши, що в 90-х Україна тільки намагалася «будувати фундамент» рівноправних відносин з РФ.

«Це не дуже вдалося, з огляду на те, як Росія цим всім зловживає», — резюмував Качка.

Раніше Качка заявив, що через припинення Договору про дружбу і співробітництво з Росією ніяких «радикальних і раптових» змін не буде.

Нагадаємо, 3 грудня у Раді зареєстрували президентський законопроект про припинення Договору. Петро Порошенко пропонує припинити дію Договору про дружбу з РФ з 1 квітня.

28 серпня президент України Порошенко заявив, що Україна юридично готова до припинення договору про дружбу з Росією, укладеного у 1997 році.

В Адміністрації президента РФ назвали «нерозумним» можливий вихід України з угоди про дружбу з Росією.

6 вересня Рада національної безпеки та оборони підтримала пропозицію президента щодо непродовження Договору про дружбу з Росією на наступні 10 років.

У вересні 2018 року Україна не продовжила дію Договору про дружбу з Росією на наступні 10 років.

Договір про дружбу і партнерство між Україною і РФ був підписаний 31 травня 1997 року. Верховна Рада ратифікувала договір 14 січня 1998 року, Держдума — 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року.

Згідно зі статтею 40 договору, його укладено терміном на 10 років. Дія договору автоматично продовжується на наступні 10-річні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за 6 місяців до закінчення 10-річного періоду.

Згідно з Угодою про дружбу, між країнами закріплювався принцип «стратегічного партнерства, визнання непорушності наявних кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємної зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного».

У січні 2018 року у Держдумі РФ заявили, що хочуть денонсувати договір про дружбу РФ та України в частині визнання кордонів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «І двері за собою зачини»: що означає офіційне припинення дружби з Росією

Поділитись: