Шведська екоактивістка Грета Тунберг бере участь у кліматичному страйку біля штаб-квартири ООН у Нью-Йорку, США, 30 серпня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ALBA VIGARAY

23 вересня у Нью-Йорку відбувся кліматичний саміт ООН. А 20 вересня всім світом прокотилися масові демонстрації з вимогами більш рішучих дій задля зупинки глобального потепління. Основним натхненником для мільйонів учасників стала 16-річна шведка Грета Тунберг. Лише за попередні декілька місяців вона виступила з промовами у парламентах Парижа, Лондона та Вашингтона. Чому цю школярку уважно слухають політики, підтримують науковці та наслідують діти зі всього світу?

Трохи більш ніж рік тому депутати шведського парламенту, поспішаючи на роботу, вперше побачили цю мовчазну тендітну дівчину. Вона не вигукувала жодних лозунгів і просто сиділа, спершись об стіну. На картонці поруч була написана лише одна фраза: «Шкільний страйк заради клімату».

Напередодні парламентських виборів шведська школярка Грета Тунберг відмовилася відвідувати школу, доки політики не відгукнуться на її заклик більш рішуче діяти проти зміни клімату. Так почалася історія одного із найпотужніших рухів за збереження довкілля, особливу силу якому дає те, що протестувальниками є діти. 

Грета продовжувала протест щодня впродовж трьох тижнів та висвітлювала його у Твіттері та Інстаграмі. Невдовзі вона вже була не сама — тисячі шведів приєдналися до неї.

Одиночний пікет Грети у Стокгольмі, Швеція, 30 листопада 2018 року. В руках у 15-річної активістки плакат з написом «Шкільний страйк заради клімату»
Фото:

EPA-EFE/HANNA FRANZEN

Після виборів у Швеції Тунберг повернулася до школи, проте пообіцяла продовжувати страйк кожної п’ятниці. До названого нею «П’ятниці заради майбутнього» руху невдовзі приєдналися тисячі школярів зі Швеції, а потім й всього світу, у т. ч. з України. 15 березня 2019 року на протест у всьому світі одночасно вийшло близько 1,4 млн дітей, а 20 вересня в демонстраціях взяли участь 4 млн осіб. 

Основною метою Тунберг та очолюваного нею руху є знизити викиди та виконати Паризьку кліматичну угоду — метою якої є завадити зростанню світової температури на 1,5 градуса у порівнянні з доіндуструальним рівнем. Міжурядова група експертів з питань клімату вважає, що для цього викиди вуглецю необхідно знизити на 45% до 2030 року — проте наразі вони продовжують зростати.

Думки дорослих щодо дій Тунберг є різними. Деякі політики закликають її повернутися до школи і зосередитися на здобутті освіти. Інші не втримуються від образ та зневажливих епітетів: для них вона є «пророком у шортах» та «гуру апокаліпсису», яку використовують у своїх інтересах екологічні організації. 

Водночас, Тунберг отримала підтримку тисяч шанованих учених. Адже вона постійно підкреслює, коли звертається до політиків: «Ви можете не слухати нас, але слухайте вчених».

А тим, хто закликає її зосередитися на навчанні, вона відповідає: чи є сенс вчитися у школі і вивчати факти, якщо самі дорослі ігнорують їх?

Шведська екоактивістка Грета Тунберг на кліматичному страйку у Парижі, Франція, 22 лютого 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JULIEN DE ROSA

Який сенс готуватися до майбутнього, якщо його може не бути? 

Саме такі думки підштовхнули Грету на перший самотній протест. Вона розповідає виданню The Guardian: у школі зі сльозами на очах дивилася відео про забруднення планети, яке показували дітям. Інші учні теж були вражені, але швидко забували про побачене. Грета — ні. Переживання щодо долі планети навіть викликали депресію. Батьки вислухали її, але заспокійливих слів було замало. Тунберг пообіцяла собі зробити все, щоб змінити ситуацію - а не просто мовчки страждати. 

Невдовзі Грета зрозуміла, що вміє бути переконливою. Її мати, успішна оперна співачка Малена Ернман, відмовилася від міжнародної кар’єри — адже авіаперельоти особливо шкодять довкіллю через згоряння пального. А у Швеції поширився Flygskam — «сором від літання літаками» з екологічних причин. Можливо, саме він частково пояснює зменшення кількості польотів у цій країні.

Отримавши всесвітню відомість як ініціаторка та обличчя шкільних страйків заради клімату, Грета почала подорожувати Європою, щоб далі привертати увагу до питання боротьби зі зміною клімату. Вона уникає авіаперельотів через їхній вуглецевий слід, подорожуючи потягами та іншими, більш екологічними видами транспорту. 

Виступаючи чудовою англійською перед світовими лідерами на Конференції ООН зі зміни клімату 2018 у Катовіце, Тунберг говорила: «Ви говорите, що любите дітей понад усе. Але ви крадете у них майбутнє».

У Лондоні Грета зверталась до британських депутатів: «Багато з вас переживає, що ми втрачаємо цінний час у школі. Але я запевняю вас, що ми повернемося до школи, щойно ви почнете дослухатися до науки та дасте нам майбутнє. Чи я прошу занадто багато?»

У Давосі вона переконувала світовий бізнес та політичну еліту: «Я хочу, щоб ви запанікували. Я хочу, щоб ви відчули той страх, який відчуваю я. І потім я хочу, щоб ви діяли. Я хочу, щоб ви діяли так, як потрібно діяти під час кризи, так, коли палає ваш дім. Тому що так і є».

Грета зустрілась із директоркою-розпорядницею МВФ Крістін Лагард під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі, Швейцарія, 25 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Грета Тунберг запевняє, що не хоче чути заспокійливих слів та розмов про надію, адже вони нічого не змінюють. Численні премії та номінації, наприклад на здобуття Нобелівської премії миру, не є для неї самоціллю. Потрібні дії. Основною проблемою є те, що «майже нічого не робиться щоб зупинити — або принаймні сповільнити — зміну клімату та екологічну катастрофу, попри всі чудові слова та обіцянки». 

А на закиди, щодо того, які рішення школярі можуть запропонувати, Грета відповідає: «Ми не маємо рішень, ми лише діти. Але ви повинні дослухатися до вчених, які попереджають про можливу катастрофу. Тільки якщо ми надамо цьому питанню всю нашу увагу, ми зможемо знайти вихід».

«Коли критикують тебе як особистість — це означає, що ти перемагаєш»

Є ще одна причина того, що Грета стала прикладом для багатьох. Декілька років тому у неї діагностували синдром Аспергера, один із високофункціональних видів аутизму, який означає, що активне спілкування та інша соціальна взаємодія може бути для Грети викликом.

Вона не приховує своєї особливості — в Інстаграмі називає себе «борчинею проти зміни клімату з синдромом Аспергера». Цією відвертістю вона притягує багатьох. Вона вважає свій діагноз тим, що дає їй змогу подивитися на все нестандартно. «Якби я була інакшою, я би не розпочала цей протест». Своїм прикладом вона вважає Розу Паркс — жінку, що відмовилась поступитися місцем білій пасажирці автобуса в Алабамі, і цим дала початок руху за права чорношкірих у 1960-их роках. Як і Грета, Роза Паркс була інтровертом і тихою людиною у повсякденному житті — але це не завадило їй допомогти змінити життя мільйонів.

Після прибуття до США, Грета написала на своїй сторінці у Фейсбуці з цього приводу: «Коли мішенню хейтерів стає твій вигляд та особливості, це означає, що в них немає інших аргументів. І тоді ти знаєш, що перемагаєш!»

Шведська екоактивістка Грета Тунберг (в центрі) після виступу на молодіжному кліматичному страйку в Нью-Йорку, США, 20 вересня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/PETER FOLEY

Зараз Тунберг зробила річну перерву від школи — вона вже закінчила обов’язкові дев’ять класів і продовжить здобувати освіту згодом. Коли вона розповіла, що хоче потрапити у США без використання літака, допомогти їй зголосилася команда спортивного вітрильника. Два тижні тривала подорож у спартанських умовах через бурхливий Атлантичний океан.

У Нью-Йорку її зустрічали тисячі людей, деякі з яких спеціально прибули з інших штатів США.

23 вересня Грета виступила з промовою на саміті ООН з питань клімату, а 27 вересня візьме участь у ще одних масштабних демонстраціях. У грудні вона відвідає Конференцію ООН, присвячену боротьбі з глобальним потеплінням, у Чилі. 

Виступаючи перед депутатами Конгресу США, Грета сказала: «Я мрію про те, щоб люди при владі та ЗМІ усвідомили всю поважність кліматичної кризи. Тоді я би могла повернутися додому до сестри та моїх собак. Адже я за ними сумую.»

Але поки цього не сталося, шведська школярка продовжуватиме привертати увагу до проблеми, для рішення якої у людства залишається все менше часу. Адже, за її словами, «опустити руки і здатися» — це не варіант.

Поділитись: