16-річна шведська екоактивістка Грета Тунберг, 23 вересня 2019, саміт ООН в Нью-Йорку
Фото:

ЕРА

Шведська екоактивістка Грета Тунберг приїхала на Генасамблею ООН і під час свого виступу звинуватила світових лідерів у зраді нового покоління через недостатню боротьбу проти зміни клімату.

Виступ школярки опублікували в ООН. Тунберг наголосила, що на планеті руйнуються екосистеми й ми перебуваємо на порозі масового вимирання. Також активістка зазначила, що нове покоління спостерігає за діями влади і починає усвідомлювати її зраду. hromadske наводить повну промову Грети:

Я не повинна бути тут, я повинна повернутися в школу на іншому боці океану. Ви покладаєте надію на нас, молодь. Як ви смієте! Ви розкидуєтеся порожніми словами, ви вкрали мої мрії, моє дитинство! Але мені ще пощастило. Люди страждають, вмирають. Цілі екосистеми руйнуються. Ми стоїмо на порозі масового вимирання. А все, про що ви (світові лідери — ред.) можете говорити — це гроші та казки про безкінечний економічний розвиток. Як ви смієте! Понад 30 років учені попереджають нас. Як ви смієте відвертатися від реальності і казати, що ви робите усе можливе? Ви кажете, що чуєте нас і розумієте, що зволікати не можна. Але який би відчай я не відчувала, я не хочу в це вірити. Тому що якщо ви дійсно усе розумієте і нічого не робите, то ви — уособлення зла, і я відмовляюся в це вірити. Скорочення емісій (викидів парникових газів) протягом 10 років на 50%, лише на 50%, наблизить нас до мети (збільшення температури планети) в 1,5 градуса і запустить ланцюгову реакцію, яку ми не зможемо контролювати. Нашому поколінню доведеться якось витягувати з атмосфери мільярди тонн ваших викидів СО2, а технологій для цього не існує. Нас не влаштовує 50%, тому що жити з цим доведеться нам. Як ви смієте удавати, що все можна виправити за допомогою технічних рішень, нічого не змінюючи більше? Ви зраджуєте нас, і молодь починає це розуміти. На вас дивляться всі майбутні покоління. І якщо ви нас зрадите, ми ніколи не пробачимо вам!

Грета Тунберг, 23 вересня 2019, саміт ООН в Нью-Йорку

В одному з минулих звітів Міжурядової панелі з питань зміни клімату ООН йшлося про те, що середня температура повітря в світі зросла на 1,5 градуса за Цельсієм порівняно з доіндустріальними часами. Вчені пророкують, що ця цифра збільшуватиметься й надалі — ще на 1,5 градуса за Цельсієм у період з 2030-й по 2052 рік. 

Це гранично припустима норма, згідно з Паризькою кліматичною угодою. Якщо її буде перевищено хоча б на півградуса, це сильно знизить поживну цінність зернових та напряму вплине на обсяги врожаїв.

16-річна шведська політична активістка Грета Тунберг виступає за зупинку глобального потепління та зміни клімату. У серпні 2018 року стала відомою тим, що розпочала перший шкільний страйк заради клімату під будівлею парламенту Швеції.

У листопаді 2018 року вона виступила на TEDxStockholm, у грудні звернулася до Конференції ООН з питань зміни клімату, а у січні 2019 року запрошена на Всесвітній економічний форум у Давосі.

Журнал «Time» назвав Грету однією з 25 найвпливовіших підлітків світу 2018 року. 

У вересні 2019-го Тунберг отримала найвищу нагороду правозахисної організації Amnesty International.

Поділитись: