ГУР купує деякі продукти вдвічі дешевше, ніж Міноборони — «Наші гроші»

Головне управління розвідки, згідно з даними публічних закупівель, купує деякі продукти для військових частин значно дешевше, ніж Міністерство оборони України.

Про це повідомили «Наші гроші» з посиланням на ціни, оприлюднені на порталі Prozorro.

З 24 квітня на Prozorro на вимогу закону почали публікували закупівельні ціни військових частин. Згідно з оприлюдненими даними, військова частина А1225, що є частиною забезпечення ГУР, оприлюднила звіти про закупівлі харчів, спорядження та автозапчастин на 16 мільйонів гривень.

«Ми порівняли ціни харчів з тими, що містяться у вже «виправлених» та знижених контрактах Міноборони. І маємо разючі відмінності», — написали розслідувачі.

Зокрема, співробітники ГУР купили минтай по 69 гривень за кіло, тоді як Міноборони — по 120 гривень. Це найменша ціна за всіма контрактами, зокрема й на постачання харчів військовим, що дислоковані у далекому від лінії фронту Києві.

Тим часом рис у ГУР навіть дешевший від роздрібних цін магазинів — 26 гривень за кілограм. У відомства натомість — від 59 гривень. Морква: 12 гривень проти 28 грн.

Доповнено о 19:08. Голова правління «Центру Протидії Корупції» Віталій Шабунін уточнив, що термін постачань в угодах ГУР — грудень 2022 року, а Міноборони — лютий 2023-го.

«Рис в середині 2022-го Міноборони купляло не сильно дешевше — по 51 грн (ГУР — по 26 грн)», — пише Шабунін.

Що передувало?

Видання ZN.UA 21 січня опублікувало матеріал, у якому зазначило, що отримало від «джерела в ЗСУ» угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування в 2023 році низки військових частин. Журналісти заявляють, що в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2–3 рази.

Наприклад, Міноборони нібито законтрактувало яйця за ціною 17 грн за штуку, водночас роздрібна ціна в магазинах Києва становить приблизно 7 грн за штуку. У Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною.

Міністр оборони України Олексій Резніков пояснив, що відомство не здійснює закупівель окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Це включає доправлення певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.

30 січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Ця система має збалансувати дотримання секретності та публічний контроль закупівель для армії.

А в березні президент Володимир Зеленський підписав закон щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях. Коли він набуде чинності, стане необхідним обов'язково оприлюднювати в системі Prozorro ціни, за якими оборонні замовники купують товари для військових, інші товари та послуги для забезпечення армії.

Також після розголосу у відставку пішов В'ячеслав Шаповалов. Він був заступником Резнікова та відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Йому вже повідомили про підозру в перешкоджанні законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань.

Міністерство економіки України 23 квітня повідомило, що у системі Prozorro тепер публікуватимуть дані про незбройні оборонні закупівлі. Але обсяг оприлюдненої інформації буде обмеженим, уточнили там.