Увага — спойлери

Іще до появи на поличках британських книгарень книжки «Файли Скрипаля: життя і майже смерть колишнього російського розвідника», Громадське проаналізувало розділи, що стосувалися України. А щойно книжка вийшла друком, прочитало її повністю та дізналося, як саме працює ГРУ РФ за кордоном, скільки отримував Скрипаль за роботу на МІ6, за яких обставин його затримали в Росії, і коли російська розвідка почала стежити за Юлією Скрипаль. Автор Марк Урбан зустрічався з російським екс-розвідником влітку 2017-го, коли хотів написати книжку про сучасні шпигунські ігри, а після отруєння Скрипалів підтримував зв'язок з лікарями.

Від 70 000 до 90 000 доларів — приблизно стільки з 1996 року міг заробити Сергій Скрипаль за передачу даних британській розвідці. У середньому він отримував 3000 доларів за одну зустріч з агентами МІ6. Співпрацювати почав, будучи першим секретарем з питань технологій і науки посольства Росії в Іспанії. Завербував росіянина агент МІ6 Ричард Бегнел, що приятелював з ним, удаючи бізнесмена з Гібралтару. Ще 1980-ті під час служби на Мальті росіянин, зокрема, повинен був схилити до співпраці американських військових, які базувалися на Середземному морі. Шпигун добре знався на тому, чого чекають від перебіжчиків. Для МІ6 Скрипаль описав детальну організаційну структуру ГРУ. Самого ж насамперед цікавила фінансова винагорода. Повернувшись до Москви, агент не залишав територію Росії. На зустрічі в Іспанію їздила його дружина. За словами самого Скрипаля, та не знала про роботу чоловіка, а просто передала подарунок давньому знайомому — книжку, в якій інформація про ГРУ була написана невидимими чорнилами, зробленими з оцту й лимонного соку. Особисті зустрічі поновилися після виходу на пенсію.

Сергій Скрипаль на лаві підсудних розмовляє із своєю адвокаткою під час слухання в Московському окружному військовому суді, 9 серпня 2006. Колишній офіцер російської розвідки Сергій Скрипаль був засуджений у Росії до 13 років позбавлення волі за звинуваченням у шпигунстві для Великої Британії, згодом у 2010 році його обміняли на групу російських агентів, яких викрили у США, зокрема Анну Чапмен Фото: EPA-EFE/YURY SENATOROV

Пошту Юлії Скрипаль зламали ще у 2013-му. А отже російська сторона могла отримати необхідну інформацію, завдяки чому агенти ГРУ дізналися, коли родина залишить домівку, щоб обробити «Новачком» клямку в будинку в Солсбері.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Усе вказує на Росію» — британський журналіст про отруєння екс-розвідника Скрипаля

Досі нетестовані ліки, а не антидот використовували лікарі для порятунку родини. Це дали зрозуміти медики, які врятували постраждалих. Вони й самі не очікували, що Юлія і Сергій, яких отруїли в березні 2018-го, прийдуть до тями вже у квітні. Поліція Великої Британії викликала представників Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), які підтвердили, що сполука, якою отруїли Скрипалів — нервовий агент «Новачок».

Ця деталь стає ще цікавішою на тлі нещодавньої висилки Нідерландами 4 росіян, які нібито готували кібератаку на штаб-квартиру ОЗХЗ, що розташована в цій країні. Застосування «Новачка» додає до звинувачень Кремля в організації вбивств на території інших країн, ще й використання забороненої хімічної зброї.

Книжка дає краще зрозуміти політичні погляди Скрипаля. Громадське вже розповідало, що той навіть в англійській глибинці залишався «російським націоналістом» і заперечував присутність російських військових на Донбасі. 

Працюючи в ГРУ, Скрипаль під час розпаду СРСР спершу не хотів давати присягу «російським демократам». У розмові з журналістом BBC влітку 2017-го він зізнався, що на початку 1990-х, ще до власної зради, видав одного з росіян, який починав працювати на ЦРУ. Таким чином розвідник довів свою лояльність. Скрипаль не був політичним опонентом Кремля. Більше про його умови його життя у Солсбері в попередньому матеріалі — Україна у «Файлах Скрипаля» — Громадське отримало розділи з книги про екс-розвідника.

Британські поліцейські біля будинку родини Скрипалів у Солсбері, Велика Британія, 6 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Британці ще у 2004-му попереджали Скрипаля, що він у зоні ризику. Це сталося під час останньої зустрічі в турецькому Ізмірі. На той час російські спецслужби закатували Юрія Бурлатова — іншого росіянина, що працював у посольстві РФ у Мадриді одночасно зі Скрипалем і також мав контакт з МІ6. Попри пересторогу, розвідник вирішив повернутися до Москви, де його затримали. Автор книжки припускає, що Скрипаля викрив іспанський агент на прізвище Флорез. Амбітного розвідника викрили під час однієї з операцій, він мав повернутися до Мадрида, але не хотів і надалі працювати в офісі й пішов на контакт з Росією. Він, можливо, й не називав імені Скрипаля, але вказав на співпрацю працівників посольства з іноземними розвідками, а вирахувати їх було не складно.

Скрипаль провів 4 роки в Лефортово та Мордовії у відносно пристойних умовах. Його обміняли у 2010 році. Тоді американські спецслужби викрили велику мережу таємних агентів РФ у США, зокрема й Анну Чапмен. Тоді ж стало відомо, що на бік США перейшов досвідчений таємний агент Потєєв. Автор наголошує на цій деталі. Потєєв був «нелегальним агентом» — з тих, кого довго виховують, які працюють не під прикриттям посольств чи установ, а постійно змінюють особу. І саме той факт, що Потєєв, який помер у 2016-му в США, перейшов на інший бік, особливо нібито зачепив Володимира Путіна. Росіяни запропонували обмін, тоді як американці не мали такої кількості затриманих агентів США за ґратами і звернулися до британських колег, які включили в перелік Скрипаля. Згідно з домовленістю, перебіжчиків «пробачив» на той час президент Росії Дмитро Медведєв, що також для Скрипаля було свідченням того, що після переїзду до Британії йому нічого не загрожує.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Міст шпигунів»: 5 гучних обмінів спецслужб

Суддя Олександр Абабков (за суддівським столом в центрі) заочно оголошує вирок агенту російської служби зовнішньої розвідки полковнику Олександру Потєєву у Московському окружному військовому суді, 27 червня 2011 року. Суд визнав 59-річного Потєєва, який на той час вже залишив територію Росії, винним у державній зраді і засудив його до 25 років ув'язнення, позбавивши звання полковника та державних нагород. Потєєв помер у 2016 році в США Фото: EPA/YURI KOCHETKOV

Відносини ГРУ та ФСБ упродовж 1990-х і 2000-х є тлом книжки. На відміну від ФСБ, у перші роки після розвалу СРСР співробітники ГРУ меншою мірою вважали себе нащадками на той час ненависного КДБ. Тим паче ГРУ — підрозділ Міноборони.

Хоча у 1990-ті за зраду загрожувала смертна кара, практика торгівлі інформацією за гроші була менш ризикованою. Та після завершення Холодної війни, і більшою мірою після терактів 11 вересня, західну розвідку не надто цікавили дані про російські спецслужби. Прийшовши до влади, Путін посилив ФСБ і ГРУ. І вже від середини 2000-х почалися проактивні дії, як-от отруєння екс-розвідника Литвиненка в Лондоні й замахи на бізнесмена Березовського, які зафіксували спецслужби Британії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми їхали в Солсбері подивитись собор»: що розповіли підозрювані в отруєнні Скрипалів

Донька Скрипаля Юлія спілкувалася телефоном з двоюрідною сестрою в Москві. Юлія повідомила, що та не може приїхати до Британії. Доти Юлія часто бувала в Москві й навіть мала нареченого, який, утім, після отруєння не виходив на зв'язок. Тоді як Сергій Скрипаль так і не зателефонував 90-річній матері Олені. Вона живе в Ярославлі під Москвою. Причина: вочевидь, він мусить приховувати місцеперебування родини. За припущеннями автора, Скрипалі вже залишили Об’єднане королівство.

Поділитись: