Від Республіканської партії на виборах-2020 балотуватиметься єдиний кандидат — чинний президент США Дональд Трамп, Вашингтон, 30 липня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

За право представляти Демократичну партію на президентських виборах у США у 2020 році бореться рекордна кількість кандидатів. 30 та 31 липня двадцятеро демократів зійшлися у другому турі дебатів у Детройті. Їх розділили на два раунди — у кожній десятці опинилися по двоє лідерів президентської гонки від демократів. Це — сенатори Берні Сандерс та Елізабет Воррен, а також колишній віцепрезидент Джо Байден і сенаторка Камалла Гарріс. Від Республіканської партії на виборах-2020 балотуватиметься єдиний кандидат — чинний президент США Дональд Трамп. Яким чином демократи збираються перемогти його?

Байден проти Трампа?

Дебати відбуваються за пів року до праймеріз (голосування, внаслідок якого оберуть одного кандидата від партії, — ред.), які пройдуть на початку 2020 року. Тоді стане відомо ім’я кандидата у президента США від демократів. Ймовірно, це буде 76-річний (а на момент виборів — 78-річний) Джо Байден. Про це свідчать результати соціологічних опитувань, оприлюднені Квенніпекським університетом у переддень дебатів. Згідно з ними, Байден лідирує з відривом у майже 20% від іншої кандидатки — Елізабет Воррен.

Чинний президент США Дональд Трамп, який 18 червня оголосив про старт своєї передвиборчої кампанії, вважає Байдена головним конкурентом. «Зараз я думаю, що це буде «сонний Джо». Мені здається, саме він прорветься за межу. Однак те, що я думаю, ще нічого не означає. Але я знаю інших (кандидатів — ред) і я знаю його», — заявив Трамп. Якщо Байден виграє вибори, Дональд Трамп буде першим за майже 30 років американським президентом, який не протримався два терміни поспіль.

Як зазначає CNN, у першому турі дебатів у червні Джо Байден показав себе слабо. Його критикували за недостатню підготовку і невпевнені відповіді, зокрема у суперечці щодо одного з головних питань на дебатах — расового. Тоді навіть деякі прихильники кандидата списали таку поведінку Байдена на його солідний вік. Попри це його рейтинг почав зростати. 31 липня він обіцяв «бути менш ввічливим» з конкурентами і таки виявився найсильнішим з них.

Кандидат у президенти від Демократичної партії Джо Байден виступає з промовою перед збором коштів у Лос-Анджелесі, Каліфорнія, США, 18 липня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Значно молодші суперники Байдена постійно акцентують на тому, що вісім років перебування на посаді віцепрезидента при Баракові Обамі — ще не привід висувати кандидатуру Байдена на президентських виборах. Під час дебатів йому доводиться захищатися від критики своєї минулої політичної діяльності. Наприклад, сенатор та колишній мер міста Ньюарк Корі Букер засудив знаковий закон про злочинність, ухвалений 25 років тому. У його розробці брав участь Джо Байден, коли був сенатором штату Делавер. Цей закон прибічники реформи кримінального правосуддя вважають однією із головних причин зростання кількості злочинців в американських в’язницях, які були засуджені за дрібні злочини.

Камала Гарріс — головна опонентка Байдена на дебатах. До початку дебатів Байден, вітаючись із нею, потис їй руку і жартома попередив: «Go easy on me, kid» («Полегше зі мною, дитинко», — ред.) Але Гарріс продовжила тему, розпочату ще на червневих дебатах — про те, що 30 років тому Байден виступив проти того, аби доставляти дітей з різним кольором шкіри до шкіл в інших районах з метою расової інтеграції.

Корі Букер також заявив, що Байден «підігрує» республіканцям у їхній несправедливій міграційній політиці, підтримуючи надання дозволів на проживання у США лише освіченим біженцям. Утім, на початку свого виступу під час дебатів Байден наголосив: «розмаїття — це головна риса США». І запевнив: посилення депортації мігрантів у разі його перемоги на виборах у 2020-му «абсолютно точно не буде». 

Кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс (в центрі) у ніч перших дебатів в Центрі мистецтв у Маямі, штат Флорида, США, 27 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/GIORGIO VIERA

Безкоштовна медицина, мігранти, зміни клімату

Головний меседж другого туру дебатів, по суті, такий самий, як і першого: «Трамп — головна загроза для Сполучених Штатів». Демократи зійшлися на тому, що чинний президент США є «демагогом, який вносить розбрат в американське суспільство».  

Натомість сам Трамп, як завжди, впевнений у своїй перемозі. «Люди, які виступали сьогодні — це не ті, хто зможе зробити Америку знову великою або збереже її велич! Наша країна зараз б’є рекорди у практично всіх галузях — від фондового ринку до військового сектора й зайнятості. Країна процвітає як ніколи раніше», — заявив Трамп у своєму Twitter.

Основним з питань, де у кандидатів виявилися значні розбіжності в поглядах, стала медицина. Ідею загального медичного страхування та доступності безкоштовних медичних послуг «Medicare for all», яку просувають ліберальні демократи на чолі з Берні Сандерсом та Елізабет Воррен, не підтримують інші демократи. Вони називають цей план «неможливим» або взагалі «політичним самогубством».

Кандидат у президенти від Демократичної партії Берні Сандерс (в центрі) у ніч перших дебатів в Центрі мистецтв у Майамі, штат Флорида, США, 27 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/GIORGIO VIERA

Наступного дня дискусія продовжилась: Камала Гарріс підтримала план Сандерса і теж наполягала, що медичне страхування «має бути правом, а не привілеєм» для всіх. Джо Байден цю ідею заперечує і каже, що Obamacare (план реформи ринка медстраховок Барака Обами) працює добре. Сенатор від штату Колорадо Майкл Беннет теж згоден із Байденом: мовляв, загальне медичне страхування спричинить підвищення податків для середнього класу. Гарріс відповіла, що усе це — «риторика республіканців».

Про майбутню міграційну політику висловлювався на дебатах не лише Байден. Ексміністр житлового будівництва і міського розвитку США Хуліан Кастро обіцяв декриміналізувати нелегальний перетин кордону, обмеживши покарання за це громадянським штрафом. На його думку, не йдеться про «повністю відкриті кордони», але ті, хто вважає таку ідею неприйнятною — теж підтримує політику республіканців.

Кандидатка у президенти від Демократичної партії Елізабет Воррен (в центрі) під час зустрічі з виборцями у Віндемі, штат Нью-Гемпшир, США 14 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/CJ GUNTHER

Сенаторка Кірстен Джіллібренд зауважила, що її пріоритетним завданням у разі президентства буде боротьба зі змінами клімату. Байден теж рішуче налаштований діяти у цьому напрямку. Насамперед — знову приєднатися до Паризької кліматичної угоди.

Наступні дебати кандидатів від Демократичної партії відбудуться у вересні 2019-го. У них візьме участь уже десятеро учасників, які претендуватимуть на те, аби поборотися із Дональдом Трампом за президентське крісло на виборах у 2020-му році.

Поділитись: