Від 14 березня 2018 року, згідно з розпорядженням Міністерства молоді та спорту України, українським спортсменам офіційно заборонили брати участь у змаганнях на території Російської Федерації. Як це позначиться на кар'єрі українських спортсменів — розбиралося Громадське.

Чемпіон світу з греко-римської боротьби, срібний призер Олімпійських ігор Жан Беленюк довго готувався до майбутнього чемпіонату Європи, який відбудеться в Дагестані (Росія) наприкінці квітня. Тепер він туди не поїде. Беленюк не приховує розпачу. Адже тепер може вибути зі змагань на цілий рік.  

Він вважає, що заборона на виступи українських спортсменів на території РФ — занадто різке рішення влади.

«Ми готувалися, проходили відбори, витратили колосальну кількість грошей, сил, засобів. А в результаті заявляємо, що нікуди не їдемо», — прокоментував Беленюк Громадському.

 Брати участь не можна заборонити

Міністр молоді та спорту Ігор Жданов заявив у Facebook, що заборона обумволена агресивними діями РФ стосовно України. 

Міністерство розробило наказ щодо участі спортсменів української збірної у змаганнях на території Росії два роки тому, написав Жданов. Тоді дозволили їздити на офіційні заходи, чемпіонати світу і Європи, етапи Кубку світу й інші заходи, організовані міжнародними спортивними федераціями на території РФ, і які є частиною ліцензійних змагань. Водночас заборонялося брати участь у сумнівних комерційних змагання, організованих російськими бізнесменами.

Утім, за словами Жданова, сьогодення вимагає рішучіших дій. Новий наказ забороняє українським спортсменам брати участь у будь-яких змаганнях на території Російської Федерації.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Як стати олімпійським чемпіоном в Україні — шлях Олександра Абраменка

У коментарі Громадському Жданов уточнив, що це не стільки заборона, скільки рекомендація.

«Я рекомендував федераціям не їхати. І це їхнє рішення. Просто платники податків не повинні платити [за участь у таких змаганнях]».

Жданов упевнений, що спортсмени його повністю підтримують, і каже, що з політичним втручанням у спортивні справи рішення міністерства не має нічого спільного.

Міністр молоді та спорту Ігор Жданов каже, що заборона українським спортсменам брати участь у змаганнях на території Російської Федерації є радше рекомендацією Фото: Громадське

Що думають спортсмени?

Спортсмени і тренери спілкуються на цю тему неохоче, мовляв, не уповноважені. А позиція тих, кого опитало Громадське, неоднозначна. З одного боку, визнають, що заборона цілком очікувана. І все ж декому видається дивною подібна реакція лише за чотири роки від початку війни. 

Спортивна журналістка Олена Павлова не виключає, що рішення ухвалили до майбутніх президентських виборів, щоб підкреслити патріотичну позицію.

Деякі спортсмени впевнені, що наслідки такого рішення чиновники до кінця не прорахували. Президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак сказав Громадському, що розуміє бажання спортсменів їхати на змагання й перемагати, але з другого боку погоджується, що доводиться враховувати політичну ситуацію. Те, що початкова мета спортивних змагань — нести мир, в історії нинішніх стосунків України й Росії не відіграє особливої ролі, зазначає Бринзак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Що більше вкладати у спорт, то менше витратимо на медицину», — інтерв'ю з очільником Департаменту олімпійського спорту Романом Вірастюком

Чемпіон світу з греко-римської боротьби Жан Беленюк називає заборону логічною, але несвоєчасною.

«Було би логічніше зробити це одразу, разом із забороною торговельних стосунків, економічних, пакту про дружбу й співпрацю. Усе потрібно переривати. Якщо війна — значить війна», — вважає він.

Відмова Міністерства пускати спортсменів у РФ обернеться для федерації фінансовими проблемами, певен Беленюк, адже Асоціацію спортивної боротьби можуть оштрафувати на близько 50 тисяч євро.

Журналістка Олена Павлова не поспішає називати суми, оскільки не відомо, кого й на скільки можуть оштрафувати. Також вона вважає, що функціонери міжнародних федерацій цілком можуть піти на поступки Україні через російську агресію. Наприклад, у Лізі Європи УЄФА команди з України і Росії розводять, щоб не провокувати конфлікти.

Бринзак і Беленюк сподіваються, що компромісу вдасться досягти, інакше можуть постраждати кар'єри спортсменів. За словами Беленюка, багато спортсменів, розуміючи це, думають про зміну збірної.

Утім, масовий відплив спортсменів малоймовірний, переконана Олена Павлова, хоча дехто справді може змінити громадянство й збірну. А надто це стосується спортсменів зимових видів спорту.

Серед українців, які раніше з різних причин змінювали громадянство і збірну — олімпійські чемпіонки з фігурного катання Альона Савченко й Тетяна Волосожар, чемпіони Олімпійських ігор і фристайлісти Алла Цупер і Антон Кушнів, Володимир Григор'єв (шорт-трек), байдарочниця Інна Осипенко-Радомська, гандболістка Юлія Моногарова, борчиня Марія Стадник, гімнаст Микола Куксенков, метальниця спису Віра Ребрик тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я назавжди залишуся українкою, не важливо, де житиму», — олімпійська чемпіонка Альона Савченко

Президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак (ліворуч), Київ, 25 березня 2014 року Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Можливі наслідки

Окрім уже зазначених вище штрафів Асоціації спортивної боротьби, схожих заходів можуть вжити і стосовно інших асоціацій. Отож, українські спортсмени пропустять або вже пропустили:

  • Етап Кубку світу з біатлону в Тюмені (22-25 березня)
  • Українська команда з греко-римьскої боротьби пропустить чемпіонат Європи в Каспійську (Дагестан) з 30 квітня по 6 травня. Відтак у них залишається лише Чемпіонат Європи і Чемпіонат світу, щоб проявити себе
  • Тенісний турнір WTA в Москві (23-29 липня). Українська тенісистка Еліна Світоліна, до речі, виграла 13 турнірів WTA
  • Чемпіонат світу зі стрибків на батуті в Санкт-Петербурзі (листопад 2018-го)
  • Передолімпійський чемпіонат світу з боксу в Сочі (2019 рік)
  • Олімпіада-2020. Жан Беленюк каже, що в разі, якщо Міжнародна федерація з греко-римської боротьби вибере Росію як поле для етапу відбору на Олімпіаду 2020 у Токіо, українських спортсменів можуть просто не допустити до Олімпіади.

Олена Павлова доповнює список: Чемпіонат Європи з тхеквондо в Казані і командний чемпіонат Європи з дзюдо в Єкатеринбурзі. Також постраждають спортсмени, які борються за особисті Кубки світу, один з етапів яких проходить у Росії. Російські етапи є в біатлоні, фристайлі, фехтуванні й художній гімнастиці.

«Їх позбавляють можливості боротися за медаль, за яку могли б отримати премії, різноманітні стипендії від президента й Міністерства, бонуси від спортивних спілок. Поза тим, насправді може ускладнитися життя спортсменів, якщо в Росії запланують рейтингові чи ліцензійні турніри до Олімпійських ігор», — каже Павлова.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Чому олімпійські сани не їдуть: історія Андрія Мандзія

Можна сказати, що під загрозу потраплять ті види спорту, в яких не так багато альтернативних змагань, кубків.

Наприклад, боксерам і тенісистам простіше, позаяк існує чимало різних турнірів, організацій і федерацій. Неучасть в одному з них не вплине на майбутнє. А ось ті, хто, приміром, готуються до Олімпіади, етапів відбору, ті, хто набирають бали, можуть зіткнутися зі значними труднощами.

Поділитись: