Спільна з бойовиками так званої «ДНР» (за участі ОБСЄ) інспекція позицій ЗСУ біля селища Шуми під Горлівкою, які бойовики погрожують обстріляти, не відбудеться 10 вересня, її скасували.

Про це заявили в Офісі президента.

Там повідомили, що українська сторона вранці 10 вересня отримала низку вимог від Росії та бойовиків, «які суперечать одна одній, спотворюють характер домовленостей про режим припинення вогню та ще більше принижують ОБСЄ як авторитетного та об’єктивного посередника».

«Віра у власну пропаганду та відірваність від реальності заважає їм адекватно оцінювати події, що відбуваються», — написали в ОП. 

Там кажуть, що формат інспекції передбачав цивільний одяг, відсутність одіозних представників і «суто технічну процедуру», але бойовики захотіли попіаритись.

«Якщо в Донецьку не здатні знайти на мапі Європи населений пункт Шуми Донецької області, претензії щодо якого ми чули неодноразово, й тепер у випадковому порядку обирають нові населені пункти для інспектування, то можемо хіба що поспівчувати», — йдеться у заяві Офісу президента. 

Як пише «Українська правда», у її розпорядження потрапив документ, у якому зазначені причини скасування інспекції. Серед нових вимог Росії та бойовиків, про які не йшлося під час позачергової відеоконференції Тристоронньої контактної групи 9 вересня, зокрема:

  • відвідування нових точок;
  • здійснення фото- та відеофіксації;
  • підписання спільного протоколу.

Українська делегація в ТКГ вважає, що ці вимоги «грубо порушують досягнуті 9 вересня домовленості». Відтак представник України в ТКГ Леонід Кравчук звернувся до ОБСЄ з проханням відкласти інспекцію.

Оновлено: водночас у «ДНР» звинуватили Україну у зриві домовленостей. Кажуть, що українська сторона нібито в останній момент озвучила нові вимоги до представника бойовиків, який мав здійснювати інспекцію: наявність у нього ПЛР-тесту на коронавірус, паспорта Росії чи України та відсутність згадок на шевронах й посвідченнях абревіатури «ДНР».

Що це взагалі за інспектування? Звідки воно взялося?

Із погроз так званого керівника так званої «ДНР» Дениса Пушиліна. Він побачив порушення перемир'я, укладеного наприкінці липня, там, де його більше не побачив ніхто, і почав грозитися обстріляти позиції українських військових.

Щоправда, ці свої погрози Пушилін постійно відтерміновував, посилаючись на можливість урегулювати все через перемовини в Мінську. 9 вересня під час засідання ТКГ саме це врегулювання і було досягнуте: «ДНР» відрапортувала про допуск своїх представників для інспектування позицій українських військових, щодо яких вона висувала претензії. Спільну інспекцію згодом підтвердили і в Офісі президента.

«Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного — ще одного аргументу на користь правоти України», — сказали в Офісі глави держави.

А яка взагалі ситуація на Донбасі?

З 27 липня на Донбасі почав діяти новий режим припинення вогню. Зокрема ці домовленості забороняють відкривати будь-який вогонь без дозволу керівництва. У разі навмисного порушення режиму припинення вогню стосовно військовослужбовців Збройних Сил можуть застосовувати дисциплінарні стягнення.

Донедавна головним досягненням перемир'я вважали те, що від обстрілів не загинув і не дістав поранення жодний український військовий. На 42-й день перемир'я, 6 вересня, бойовики порушили режим «тиші» й обстріляли позиції української армії на Луганщині, один військовий дістав поранення.

Обстріл назвали у Зеленського «поодинокою провокацією». Потім бойовики обстріляли знов, тоді загинув один військовий.

За час так званого всеосяжного перемир'я спеціальна моніторингова місія ОБСЄ нарахувала 1000 порушень режиму тиші.

Поділитись: