В Офісі президента Володимира Зеленського підтвердили, що Україна погодилась провести спільну з бойовиками так званої «ДНР» (за участі ОБСЄ) інспекцію позицій ЗСУ біля селища Шуми під Горлівкою, які бойовики погрожують обстріляти.

Позиція ОП опублікована на сайті глави держави.

Там пояснюють, що юридично інспекцію проводять не сторони воєнного конфлікту, а посередник – ОБСЄ у супроводі представників сторін.

«Якщо хтось не довіряє ОБСЄ, нехай побачить правду на власні очі. Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК», — йдеться у повідомленні.

Щодо бойовиків в ОП наголошують — «люди, що стоять зі зброєю навпроти українських військ на Донбасі, є об'єктивним фактом». І інспекція окремої позиції не завдасть шкоди, вважають у президента.

«Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного — ще одного аргументу на користь правоти України», — кажуть в Офісі глави держави.

Чому на це пішли?

Прес-служба Зеленського наголошує, що ключовим пріоритетом для України є збереження життів військовим та цивільних на Донбасі, а для цього необхідно зберегти перемир’я, яке діє з 27 липня.

«Зрозуміло, що це не може сприйматися спокійно всіма тими, хто звик політично чи фінансово наживатися на війні. Заради відновлення бойових дій вони вдаються до провокацій, розповсюдження фейків і вже традиційно для себе ставлять піар вище від збереження життя людей», — вважають в ОП.

Які наслідки можуть бути?

Фракція «Голос», яка не так давно перейшла в опозицію до чинної влади, дуже різко відреагувала на намір пустити бойовиків на позиції ЗСУ для інспекції. Там кажуть, що це рішення «має ознаки державної зради, за яку посадовці будь-якого рівня мають відповідати згідно з чинним законодавством».

Як на головну небезпеку там вказують — це фактично може означати легітимізацію бойовиків.

Із самого початку війни на Донбасі Росія просуває ідею, що вона не є стороною конфлікту, тому за столом переговорів мають сидіти Україна і так звані «ДНР» і «ЛНР». Українська ж влада не визнає бойовиків суб’єктом переговорів і вважає стороною конфлікту виключно Москву.

А як інспектували раніше і до чого тут СЦКК?

У повідомленні Офісу президента не обійшлося й без шпильки на адресу попередньої влади.

«Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК, а також пункт 2 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей ту частину, яка визначає сторони на лінії розмежування і яка дісталась Україні у спадок від деяких «великих» дипломатів», — йдеться у повідомленні.

Дотримаймось поради ОП і згадаємо, що записано в Мінських угодах.

У згаданому пункті 2 йдеться про відведення сил сторонами конфлікту від лінії зіткнення, цьому процесу має сприяти ОБСЄ за підтримки ТКГ. Тобто в ОП пояснюють, що це рішення відповідає Мінським угодам — домовились про інспекцію на засіданні ТКГ, а інспектуватимуть спостерігачі ОБСЄ.

Щодо СЦКК, то саме цей центр мав контролювати режим припинення вогню, до нього входили російські та українські офіцери, які перебували як на підконтрольній території Донбасу, так і на окупованій частині.

Однак у грудні 2017 року Росія звинуватила Україну у створені перешкод для роботи російських офіцерів і повністю припинила участь в роботі СЦКК. Зараз там залишаються українські офіцери, але вже доступу на територію, підконтрольну бойовикам, вони не мають.

Тобто в ОП і наголошують на тому, що після виходу Росії зі складу СЦКК немає механізмів подібної інспекції. До слова, Офіс президента закликає Москву повернутися до роботи в центрі — «утримуватись від цього — абсурдно».

Через які позиції взагалі галас?

5 вересня так званий глава «ДНР» Денис Пушилін наказав бойовикам знищити позиції української армії під Горлівкою, які нібито облаштовані всупереч перемир'ю.

Водночас звіт місії ОБСЄ свідчить, що Пушилін просто збрехав, і жодних нових позицій українські військові не облаштовували. Декілька разів бойовики відтерміновували обстріл, аби обговорити ситуацію у ТКГ.

На засіданні ТКГ 9 вересня Україна домовилась з бойовиками провести інспекцію цих позицій, щоби довести, що вони не порушують умови перемир'я.

Після цього Пушилін відкликав свій наказ про знищення позицій, але заявив, що в разі виявлення порушень інспекцією, знову віддасть наказ бойовикам знищити ці позиції.

Поділитись: