Іран не йде на переговори з Україною щодо вирішення питання про компенсації родинам загиблих у катастрофі літака МАУ, який 8 січня збили поблизу Тегерана. Хоча раніше Іран заявляв про готовність виплатити компенсацію.

Про це в інтерв'ю «BBC News Україна» розповів заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін.

За його словами, МЗС України відправило ноту з пропозицією почати переговори про компенсацію, але отримала відмову.

«Буквально сьогодні (інтерв'ю відбулося 7 липня — ред.) ми отримали комунікацію з Тегерану про те, що іранська сторона не готова прийняти пропозицію Києва щодо переговорів», — сказав Єнін.

Він наголосив, що поки зарано говорити про конкретні суми компенсації, тому що вони визначаються за результатом комплексної експертизи. За словами заступника міністра, сьогодні все залежить від політичної волі іранської сторони.

«Ми над нею (над політичною волею — ред.) працюємо і щиро сподіваємося, що іранська сторона все ж таки під впливом низки чинників зголоситься якомога швидше розпочати переговорний процес», — зазначив Єнін.

Раніше постраждалі від катастрофи МАУ країни підписали з Іраном меморандум про виплати компенсацій сім'ям загиблих. Тоді міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде заявила, що починаються переговори з Іраном про виплату компенсацій сімʼям загиблих.

Нагадаємо:

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
  • На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців
  • Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
  • 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета. Аналогічні дані розвідки США публікували американські ЗМІ.
  • 11 січня, після кількох днів замовчування правди, Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.
  • У березні офіційний представник Ірану в міжнародній організації цивільної авіації погодився передати бортові самописці Франції або Україні для аналізу. В кінці червня їх відправили до Франції. Для розшифровки запросили й представника України.
Поділитись: