Постраждалі від катастрофи МАУ країни підписали з Іраном меморандум про виплати компенсацій сім'ям загиблих

Міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде заявила, що починаються переговори з Іраном про виплату компенсацій сімʼям загиблих у катастрофі Boeing «Міжнародних авіаліній України», який збили в ніч на 8 січня неподалік Тегерана.

Про це повідомляє AFP та Al-Jazeera.

«Ми підписали угоду про взаєморозуміння, згідно з якою зараз будемо вести переговори з Іраном про відшкодування збитків і компенсації найближчим родичам загиблих», — заявила Лінде.

Лінде сказала, що остаточні домовленості досягнуть після переговорів з Іраном та країнами, які постраждали від катастрофи: Канадою, Швецією, Афганістаном, Німеччиною, Великою Британією та Україною. Наразі невідомо, якою буде сума компенсацій.

Оновлено: Про підписання меморандуму також заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він зазначив, що ідея меморандуму належала Україні.

«Я радий, що учасники групи підтримали нашу ініціативу. Це важливо, бо тепер ми формалізували спільний підхід у міждержавних переговорах щодо притягнення Ірану до відповідальності за збиття літака», — заявив Кулеба.

Документ визнає Україну речником, що означає, що саме Україна від імені групи вестиме перемовини з Іраном.

Нагадаємо, Іран відправив до Франції бортові самописці збитого літака МАУ до Франції. Вони мають прибути до французького міста Ліон 20 липня — в той же день має початися й розшифрування.

Франція також запросила Україну до розшифровування. Раніше повідомлялося, що участь у розшифровці «чорних скриньок» братиме також Канада.

Нагадаємо:

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
  • На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців
  • Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
  • 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета. Аналогічні дані розвідки США публікували американські ЗМІ.
  • 11 січня, після кількох днів замовчування правди, Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.
  • У березні офіційний представник Ірану в міжнародній організації цивільної авіації погодився передати бортові самописці Франції або Україні для аналізу, проте досі цього не робив.