Іран відмовився виконувати частину зобов'язань, прописаних в міжнародній ядерній угоді 2015 року, з якої у 2018-му вийшли США.

Таке рішення ухвалила Рада національної безпеки Ірану, пише агентство IRNA.

Так, Іран планує 60 днів ігнорувати зобов'язання щодо обмежень на запаси збагаченого урану.

Президент Хасан Рухані заявив, що буде зберігати запаси збагаченого урану в країні, а не продавати їх за кордоном, пише BBC. Він також погрожував відновити виробництво вищого збагаченого урану за 60 днів.

Іран поінформував решту учасників угоди — Францію, Німеччину, Росію, Китай та Велику Британію — про своє рішення.

У відповідь французький міністр оборони Флоренс Парлі повідомив французькому радіо, що європейські держави роблять усе можливе, щоб угода продовжувала діяти, але, можливо, не передбачала б санкцій.

Іран оголосив своє рішення після того, як держсекретар США Майк Помпео здійснив позаплановий візит до Іраку.

Нагадаємо, 8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про розкриття «таємних документів», згідно з якими Іран порушив ядерну угоду та продовжував розробляти зброю. Після чого Ізраїль перевів війська в стан підвищеної боєготовності через активність Ірану в Сирії.

У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. Водночас, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.

Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.

У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.

Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

Поділитись: