ISW: росія, ймовірно, щонайменше з жовтня створює умови нового наступу на північ України. Можлива ціль — Київ

росія щонайменше з жовтня 2022 року створює умови для нового найнебезпечнішого способу дій — відновлення вторгнення на північ України, можливо, з метою націлення на Київ.

Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Ці дії можуть бути російською інформаційною операцією або відображати фактичні наміри президента росії володимира путіна. Наявні наразі дані неоднозначні», — зазначили там.

В ISW вказують на деякі підтверджені докази нарощування росіян у Білорусі. Це більше схоже на підготовку до нового наступу, ніж на частину поточних навчань і тренувань. Водночас немає жодних доказів того, що москва активно готує ударні сили в Білорусі.

«Занепокоєння щодо можливості того, що путін може слідувати цьому плану, безумовно не є просто українською інформаційною операцією, спрямованою на тиск на Захід, щоб він надав Києву більше зброї, як припускають деякі західні аналітики», — наголосили там.

Водночас в ISW зазначили, що продовжують вважати, що відновлення широкомасштабного російського вторгнення з Білорусі цієї зими малоймовірне, але це можливість, яку слід сприймати серйозно.

Імовірна загроза з Білорусі

Час від часу в інформаційному просторі з'являються повідомлення про підготовку наступу Білорусі (чи з Білорусі) на Україну. В українській розвідці у листопаді наголошували, що це поширюється навмисно та вигідно росії.

У Генштабі ЗСУ 15 грудня називали низькою ймовірність наступу з території Білорусі. А 20 грудня командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв заявив, що воєнна загроза з боку Білорусі поступово зростає.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба припустив, що російські війська можуть спробувати здійснити «великий наступ» на Україну на початку 2023 року. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що Сили оборони готуються до різних сценаріїв розвитку подій у найближчі місяці, докладаючи всіх зусиль для стабілізації ситуації на сході.

З 13 до 19 грудня у Білорусі відбувалася раптова перевірка боєготовності військ. Держприкордонслужба України повідомила, що українські прикордонники за цей час не зафіксували змін у Білорусі біля кордону з Україною. Також не було нестандартних ситуацій безпосередньо на лінії кордону.