Український військовий Віталій Марків в італійському суді, Павія, 15 березня 2019 року
Фото:

Наталія Кудрик/Радіо Свобода

Суд міста Павія в Італії 12 липня винесе вирок Віталію Марківу, колишньому солдату Нацгвардії, якого звинувачують у причетності до вбивства на Донбасі у 2014 році італійського фотографа Андреа Роккеллі.

ОНОВЛЕНО: Марківа в Італії засудили до 24 років ув'язнення.

Засідання відбулось 12 липня. 

На останньому слуханні суду, який тривав з літа 2018 року, очікується присутність родичів Марківа та загиблого Роккеллі, українців з усієї Італії та великої кількості преси. За інформацією джерел Громадського, участь візьмуть також колишні колеги Марківа з Нацгвардії, депутати Верховної Ради України Богдан Матківський та Андрій Антонищак, які давали свідчення в суді Павії у цій справі.

Сторона обвинувачення просить визнати Віталія Марківа винним та засудити його до 17 років ув’язнення. Натомість адвокати Марківа вимагають звільнення українця за браком доказів. Одночасно суд розгляне і цивільний позов проти держави Україна, який подали Федерація італійської преси, Асоціація журналістів регіону Ломбардія та заснований Роккеллі колектив фотографів Cesura Lab. Вони вимагають грошової компенсації у загальному розмірі 30 тисяч євро.

Віталій Марків, який має громадянство України та Італії, перебуває за ґратами з 30 червня 2017 року, коли його заарештували в аеропорту Болоньї. Його звинувачують у вбивстві за попередньою змовою з групою осіб італійського фотографа Андреа Роккеллі та його російського перекладача Андрія Миронова. Вони загинули внаслідок мінометного обстрілу 24 травня 2014 року біля підніжжя гори Карачун під Слов’янськом, на контрольованій тоді бойовиками території.

Прокурори вважають загибель Роккеллі умисним убивством. За їхньою версією, перебуваючи на горі Карачун, Марків передав інформацію про перебування журналістів українській армії.Захист відкидає ці звинувачення, наполягаючи на тому, що журналісти перебували в зоні війни без розпізнавальних знаків і стали жертвами перехресного вогню. Італійська сторона відмовилася від проведення слідчих дій на місці події, а також проігнорувала пропозиції України щодо створення спільної слідчої групи, які лунали після арешту Марківа.

Звинувачення проти Марківа базуються на свідченнях французького журналіста Вільяма Рогелона (ключовий свідок у справі), який був разом з Мироновим та Роккеллі біля пагорба Карачун під Слов’янськом і якому єдиному вдалося вижити.

Напередодні винесення вироку Марківу Громадське звернулося за коментарями до представника сторони обвинувачення, а також до італійського журналіста, який був присутнім на майже всіх судових слуханнях у справі Марківа. 

Паоло Перуккіні, Президент Асоціації журналістів регіону Ломбардія, яка є цивільним позивачем у справі Марківа:

Ми вирішили подати цивільний позов у процесі над Марківим через убивство Роккеллі, тому що це наш обов'язок — бути присутніми всюди, де є загрози свободі інформації, де йдеться про погрози, чи про насилля, чи про вбивство, як, на жаль, сталося з Енді (Андреа Роккеллі - ред.). Він загинув унаслідок обстрілу з міномета, систематичного і точного. Хтось хотів прибрати з тієї території свідків. Журналісти, які там працювали — це свідки, які могли розповісти, що насправді відбувалося. Так це виглядає з нашого погляду Відбулося слідство, визначили особу відповідального чи причетного до вбивства — тепер суд вирішить, чи це справді так. Може це й не він (Марків — ред.), для нас це не важливо, ми просто хочемо дізнатися правду.

Массіміліано Меллей, журналіст видання Milano Today:

У цьому процесі бракує чітких доказів того, що Віталій Марків вказав місце знаходження журналістів, які загинули під Слов’янськом. Процес заснований на статті, в якій український військовий, якого згодом ідентифікували як Віталія Марківа, говорив з італійськими журналістами про сутички того дня. Однак під час судових слухань вагоміших доказів так і не надали. 

Прокурори базують звинувачення на тому, що Марків був військовим Нацгвардії, мав із собою автомат Калашникова і мав завдання від керівництва вказувати позиції підозрілих осіб. Але немає жодного доказу, що це саме українські військові стріляли в бік групи журналістів, частиною якої був Андреа Роккеллі. Я вважаю, що суддям буде дуже складно визнати винним Віталія Марківа за відсутності прямих доказів.

Поділитись: