Із серпня аптеки будуть відпускати антибіотики за рецептом. Виняток — окуповані території

Із серпня антибіотики в аптеках продаватимуть за електронним рецептом. Це має розв'язати проблему неконтрольованого відпускання та нераціонального вживання рецептурних препаратів. Виняток буде діяти тільки для тих аптек, що перебувають у районі бойових дій та на окупованих територіях.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я.

Це нововведення буде впроваджуватися поступово у межах перехідного періоду в медичних закладах, які працюють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар, як і раніше, має виписати паперовий рецепт.

Фармацевт зможе відпустити антибіотик в аптеці у три способи: за електронним рецептом (якщо аптека підключена до ЕСОЗ), за паперовим рецептом та інформаційною довідкою (під час перехідного періоду вона буде прирівняна до офіційного документа).

Пацієнт може придбати антибіотик за рецептом у будь-якій аптеці — для цього достатньо предʼявити аптечному працівникові довідку чи паперовий рецепт.

Виняток буде діяти лише для тих аптек, які перебувають у районі проведення воєнних (бойових) дій, у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Їхній перелік затвердило Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Такі аптеки на час дії воєнного стану зможуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні антибіотики без рецепта лікаря.

Також уряд дозволив військовим адміністраціям, підрозділам Збройних Сил, волонтерським та благодійним організаціям закуповувати в суб'єктів, які мають ліцензію, рецептурні ліки для потреб воєнного часу без рецепта.

Навіщо це потрібно?

Антибіотики — це ліки, що мають убивати бактерії, які є збудниками тієї чи іншої хвороби. Однак люди, які не розуміють різниці між препаратами та їхньою дією, часто намагаються лікувати за допомогою антибіотиків безліч хвороб — від нежитю до вірусних гепатитів. Проте на віруси антибіотики не діють узагалі.

Неправильне використання антибіотиків може спричинити антибіотикорезистентність: у людей, які зловживають ліками, серед добре відомих нам бактерій виникають штами (різновиди), нечутливі до антибіотиків, якими їх успішно лікували раніше. Іноді це означає, що на них не діють жодні з відомих антибіотиків.

Проблема неправильного застосування антибіотиків набула особливих масштабів під час пандемії коронавірусу. У 2020 році в МОЗ заявляли, що споживання антибіотиків зросло у 3,5 раза, якщо порівняти з аналогічним періодом 2019-го року.

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко наголосив, що це рішення є одним із кроків у протидії глобальній проблемі антибіотикорезистентності, а також дозволить відстежувати дані про призначення та обʼєми використання антибіотиків в Україні.