Випробування британської вакцини від COVID-19 частково відновилися. Їх призупиняли через хворобу одного з вакцинованих
Клінічні випробування вакцини від коронавірусу, які розробляє британсько—шведська фармацевтична компанія AstraZeneca спільно з Оксфордським університетом, відновилися у Великій Британії. Раніше їх призупинили через хворобу в одного з вакцинованих.
Як повідомила AstraZeneca, незалежні фахові комісії та міжнародні регулятори засвідчили, що випробовувати вакцину надалі безпечно. Утім поки що клінічні випробування відновили лише у Великій Британії; в інших трьох країнах (США, Бразилії, Південній Африці) вони поки досі на паузі.
Компанія додала, що не має права розкривати інформацію про стан здоров’я учасників випробувань, тому не може повідомити деталей ситуації. Водночас у заяві наголошується, що дослідження здійснюються з урахуванням найвищих стандартів безпеки.
Дослідження вакцини вирішили призупинити 6 вересня, бо один із вакцинованих захворів. Тоді AstraZeneca і Оксфордський університет запевнили, що це нормальна процедура, яка не означає зупинку випробувань вакцини взагалі.
Тоді публічно не говорили про те, яке саме захворювання виявили в одного з вакцинованих. The New York Times із посиланням на джерела стверджував, що йдеться про поперековий мієліт — запалення спинного мозку, яке викликається вірусами.
Що ми знаємо про цю вакцину?
Британська вакцина має назву AZD1222. Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.
AZD1222 почали випробовувати на людях наприкінці квітня. У липні Оксфордський університет повідомив про успішне завершення другого етапу клінічних випробувань за участі 1077 людей, які довели дієвість і безпечність вакцини.
Третій і найважливіший етап випробувань — рандомізоване масове подвійно-сліпе дослідження — розпочалося на початку вересня одразу в кількох країнах: Великій Британії, США, Бразилії та Південній Африці. У цьому етапі беруть участь близько 30 тисяч людей.
Що взагалі з вакцинами від коронавірусу?
Наразі у світі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, випробовують понад 180 вакцин від коронавірусу. Серед них на стадії клінічних випробувань перебувають понад 30, але лише шість — зокрема і вже згадана вакцина від Оксфордського університету — досягла третього етапу клінічних випробувань.
AstraZeneca разом із вісьмома іншими розробниками вакцин зобов'язалася не подаватися на реєстрацію вакцини, поки вона не пройде всі клінічні випробування і її ефективність не буде підтверджена. У Росії та Китаї, приміром, свої вакцини вже зареєстрували, хоча третього етапу випробувань вони ще не пройшли.
Коли саме буде готова вакцина від коронавірусу — невідомо. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, пандемія COVID-19 триватиме менш ніж два роки (тобто десь до зими 2022-2023 років), а однією із запорук її завершення стане розробка вакцини.
- Поділитися: