Кабмін готує дерегуляцію бізнесу, а Захід — військову допомогу Україні: головне за день 30 січня

Міністерство економіки України пропонує скасувати майже 50% ліцензій і дозволів, а країни Заходу продовжують готувати нову військову підтримку українців. Зібрали головні новини за день 30 січня.

Військова підтримка України

Австралія та Франція оголосили, що будуть співпрацювати задля спільного виробництва артилерійських снарядів для України. Вони спільно вироблять декілька тисяч 155-міліметрових снарядів. Для цього французька оборонна компанія Nexter співпрацюватиме з австралійськими компаніями, які постачатимуть порох для снарядів.

Водночас голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що у Польщі готові надати Україні винищувачі F-16 у координації з Північноатлантичним альянсом. «Робота над отриманням винищувачів F-16 продовжується. Маємо позитивні сигнали від Польщі, яка готова передати нам їх у координації з НАТО», — написав він.

А ось міністр оборони Великої Британії Бен Воллес повідомив, що 14 танків Challenger 2, які Лондон зобов'язався передати Україні, прибудуть на передову «ближче до літа».

«Захист кордону» в Курській області

Губернатор Курської області Роман Старовойт заявив, що до його регіону перекидають додатковий контингент військовослужбовців для захисту кордону та безпеки регіону. За даними російських ЗМІ, додаткові війська прибували до Курської області ще весною та восени.

А 25 січня Старовойт говорив, що ризик «вторгнення у Курську область» невисокий і влада постійно займається зміцненням обороноздатності регіону. Попри це губернатор регулярно повідомляє про прильоти у регіоні. В обстрілах звинувачують Збройні сили України.

Загибель командира авіаційної ескадрильї

У Донецькій області під час виконання бойового завдання загинув командир авіаційної ланки авіаційної ескадрильї майор Данило Мурашко. Це сталося під час виконання завдання, коли його підбив ворожий винищувач. Пілот до останньої секунди намагався відвести літак від житлових будівель селища Шабельківка. Через це він втратив висоту, не зміг безпечно катапультуватися та загинув.

За підрахунками командування, з 24 лютого Мурашко здійснив 141 бойовий виліт: знищив близько 70 одиниць броньованої техніки, понад 80 автотранспортних засобів, приблизно 30 автоцистерн паливно-мастильних матеріалів, а також близько 600 окупантів.

Командування вирішило представити загиблого захисника до присвоєння звання Героя України (посмертно).

Втрати окупантів

За підрахунками Генштабу ЗСУ, Сили оборони України за час повномасштабної війни знищили вже 126 650 російських окупантів. Лише за 29 січня росія втратила ще 490 своїх солдатів, 4 танки, 3 бойові броньовані машини та іншу техніку.

Погрози від путіна

Експрем'єр Британії Борис Джонсон у документальному фільмі для BBC розповів, що під час «екстреної» розмови з путіним на початку лютого 2022 року, перед вторгненням рф до України, той пригрозив йому ракетним ударом у відповідь на попередження, що війна стане «повною катастрофою». За його словами, путін сказав, що ракетний удар «займе лише хвилину».

Речник володимира путіна дмитро пєсков одразу ж заперечив заяву Джонсона. «Те, що сказав пан Джонсон, це неправда. Точніше, це брехня. До того ж, я вам скажу, це або свідома брехня, тоді потрібно [запитати], з якою метою він обрав такий варіант викладу. Або це було несвідомо, і, фактично, він не зрозумів, про що з ним говорив президент путін», — сказав пєсков.

Дерегуляція бізнесу

У Міністерстві економіки пропонують скасувати 47% інструментів державного регулювання — дозволів, ліцензій, декларацій погоджень, — щоб суттєво розширити економічні свободи в Україні та стимулювати розвиток підприємництва.

У Міністерстві наголошують, що пропонується скасувати норми, які створюють зайві перепони для нормальної роботи бізнесу. Наприклад, у сфері трудових відносин та безпеки праці зараз діє норма про необхідність погодження з Держпраці «Інструкції про порядок прибирання пилу у виробничих приміщеннях».

Оновлена система закупівель

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Каже, що йдеться про систему, яка має збалансувати дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії.

За словами Шмигаля, в оновленій системі обов'язковим елементом має бути публікація цін на продукти та товари. Для розробки системи мають створити робочу групу під керівництвом міністра економіки. Ця група розгляне можливості створення окремого розділу в Prozorro для військових потреб.

Відрядження Трухіна

Вищий антикорупційний суд відклав засідання за обвинуваченням народного депутата Олександра Трухіна у зв'язку з його відрядженням за кордон. Захисник Трухіна Олег Щевич повідомив, що депутат не з'явився на засідання суду через службове відрядження, яке триватиме із 30 січня по 12 лютого включно.

Наказу про відрядження у сторони захисту на засіданні не було, проте Щевич сказав, що підставою для поїздки є певне «запрошення». Що це за відрядження та куди — не розголошується. Захист Трухіна попросив суд не розголошувати країну, у якій перебуває депутат. Але адвокат заявив, що це відрядження «пов'язане зі зміцненням обороноздатності країни».