Канада оприлюднила звіт про авіакатастрофу МАУ в Ірані. У ньому вона розкритикувала розслідування Тегерана

У Канаді у вівторок, 15 грудня, було оприлюднено звіт щодо обставин розслідування катастрофи літака МАУ в Ірані в ніч на 8 січня цього року. Автори звіту стверджують, що Тегеран не провів розслідування трагедії належним чином і що багато її подробиць досі невідомі.

Головним автором звіту став спеціальний радник прем’єра Канади та колишній урядовець Ральф Ґудейл, який нині координує допомогу сім’ям загиблих в авіакатастрофі.

«Іран… не провів свої розслідування (щодо безпеки, кримінальної відповідальності за скоєне тощо) у справді незалежний, об’єктивний і прозорий спосіб», — йдеться у звіті, де також зазначається, що Тегеран досі не надав відповідей на «важливі питання» щодо трагедії.

Ґудейл у звіті зазначає, що розслідування авіакатастрофи МАУ «ведеться стороною, яка взяла на себе відповідальність за неї, причому розслідування це ведеться таємно. Це не викликає впевненості чи довіри».

У звіті прямо вказується, що розслідуванням трагедії мав би займатися не Іран (хоча міжнародне право передбачає, що розслідування авіакатастрофи здійснює країна, на чиїй території вона сталася), оскільки нині це породжує «відчуття безкарності» щодо відповідальних за збиття літака і загибель людей на ньому.

Уряд Канади у березні цього року призначив Ральфа Ґудейла відповідальним за координацію допомоги родичам загиблих в авіакатастрофі МАУ, а пізніше доручив проаналізувати розслідування Ірану та дії уряду Канади.

Ситуація ускладнюється тим, що Канада не має дипломатичних відносин із Іраном, і Тегеран не висловлював бажання співпрацювати з Оттавою в межах авіакатастрофи МАУ. «Багато ключових деталей цієї жахливої події залишаються невідомими Канаді, іншим державам Координаційної групи та сім’ям загиблих», — додає Ґудейл.

Що відомо про катастрофу літака МАУ

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни. У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.

З Іраном поки не домовилися про виплату компенсацій родинам загиблих та авіакомпанії. Крім того, в Україні заявляли про заблоковані перемовини, а заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов говорив, що українські прокурори дізналися: в Ірані катастрофу літака МАУ розслідують за статтями, які передбачають максимум три роки ув'язнення.