Авіакатастрофа МАУ: Україна вестиме переговори з Іраном від імені п'яти країн
Країни Міжнародної групи з координації допомоги жертвам рейсу PS752 2 липня підписали Меморандум про взаєморозуміння у співробітництві на переговорах з Іраном. Україну визначили «речником» на переговорах.
Про це повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ.
Так, в онлайн-зустрічі взяли участь міністри закордонних справ Канади, Афганістану, Великої Британії й Швеції. Долучився також і очільник МЗС України Дмитро Кулеба.
Міністри групи підписали Меморандум про взаєморозуміння у співробітництві на переговорах щодо виплати компенсацій Ісламською Республікою Іран, яким формалізували спільний підхід щодо притягнення Ірану до відповідальності за збиття рейсу PS752 та виплати належної компенсації.
Меморандумом закріпили зобов’язання членів координаційної групи співпрацювати в межах підготовки та проведення переговорів.
Координаційна група визначила Україну «речником» на переговорах з Іраном. Дорадчий комітет з представників кожного члена координаційної групи, які братимуть участь у переговорах, надаватиме Україні допомогу.
«Ці міждержавні переговори з Іраном щодо виплати компенсацій є важливим і необхідним кроком на шляху досягнення мети координаційної групи — відповідальність Ірану та допомога сім'ям у пошуку заспокоєння в цю скорботну мить. Вони важливі для притягнення Ірану до відповідальності та виплати повних компенсацій постраждалим державам і сім’ям жертв», — наголосив Кулеба.
Глава МЗС України підкреслив, що члени групи продовжують виступати за відповідальність, прозорість, справедливість та виплату компенсацій сім'ям і близьким жертв.
Делегація України на переговори була сформована указом президента України №240/2020 від 19 червня. Делегацію очолює заступник міністра закордонних справ, до неї входять експерти МЗС, Мін'юсту, Мінінфраструктури, Служби безпеки, Офісу генерального прокурора, Нацполіції.
Основною метою участі делегації України в переговорах є притягнення Ірану до міжнародно-правової відповідальності за збиття літака рейсу PS752, отримання належної компенсації всіма постраждалими, авіакомпанією МАУ та державою Україна.
Перед цим міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде заявила, що починаються переговори з Іраном про виплату компенсацій сімʼям загиблих у катастрофі Boeing «Міжнародних авіаліній України», який збили в ніч на 8 січня неподалік Тегерана.
Нагадаємо, Іран відправив до Франції бортові самописці збитого літака МАУ до Франції. Вони мають прибути до французького міста Ліон 20 липня — в той же день має початися й розшифрування.
Франція також запросила Україну до розшифровування. Раніше повідомлялося, що участь у розшифровці «чорних скриньок» братиме і Канада.
Нагадаємо:
- Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився уночі 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана.
- На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
- Серед загиблих також було 82 громадяни Ірану, 63 — Канади, 10 — Швеції, 4 — Афганістану, а також по 3 громадяни Німеччини та Великої Британії.
- 9 січня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що дані канадської розвідки та розвідки союзників вказують на те, що український літак збила іранська ракета. Аналогічні дані розвідки США публікували американські ЗМІ.
- 11 січня, після кількох днів замовчування правди, Іран визнав, що літак Boeing ненавмисне збила іранська ракета, оскільки його сприйняли за ворожий об’єкт.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах. Зі свого боку президент Ірану запевнив, що усі винні будуть покарані.
- У березні офіційний представник Ірану в міжнародній організації цивільної авіації погодився передати бортові самописці Франції або Україні для аналізу, проте досі цього не робив.
- Поділитися: