Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо став на коліно під час акції в Оттаві на підтримку прав темношкірого населення і проти насилля з боку поліції. Так він висловив свою солідарність із протестувальниками. Водночас дехто главу канадського уряду розкритикував через відсутність конкретних заходів для подолання нерівності й несправедливості.

Про це повідомляє The Guardian.

Трюдо прибув у п’ятницю, 5 червня, на акцію «Немає справедливості — немає миру» в Оттаві без попереднього оголошення і став на коліно серед натовпу протестувальників. Частина з них підтримала дії прем’єра захопленими вигуками й оплесками, однак деякі поставили такі його дії під сумнів.

«Як ти в біса можеш ставати на коліно проти насилля з боку поліції? Якщо вся твоя діяльність вказує на те, що тебе це не обходить», — сказав The Guardian письменник Андрей Домайс, який бере участь у протестах.

Незадовго до акції Трюдо на пресконференції визнав, що в Канаді є проблеми в поліцейській системі. Зокрема, одним із останніх свідчень цих проблем стало вбивство поліцейськими 26-річної представниці корінного населення Шантель Мур.

«У дуже багатьох канадців поліція викликає страх і занепокоєння. За останні тижні ми стали свідками того, як канадці усвідомили той факт, що дискримінація — яка є дійсністю для багатьох наших співгромадян — має припинитися», — сказав він.

Зазначимо, що Трюдо і раніше брав участь в акціях протесту без оголошення. Так, у вересні 2019 року він приєднався до кліматичного маршу в Монреалі — попри те, що його уряд звинувачували у змові з великими нафтовими компаніями.

Протест 5 червня став першим у Канаді після того, як США прокотилася хвиля акцій проти поліцейського насилля й на підтримку темношкірих. Приводом до них стала смерть афроамериканця Джорджа Флойда після затримання поліцією.

Нагадаємо:

  • 46-річний афроамериканець Джордж Флойд помер 25 травня після того, як був затриманий поліцією у Міннеаполісі, головному місті штату Міннесота. Це сталося через заяву продавця супермаркету про використання Флойдом фальшивих банкнот. Поліцейський, який затримував чоловіка, притис його шию коліном і не відпускав навіть тоді, коли затриманий говорив, що не може дихати.
  • В інтернет потрапило відео, на якому Флойд лежить на землі й кричить: «Я не можу дихати», а поліцейський тримає коліно у нього на шиї. Троє інших поліцейських, які прибули на виклик, бездіяли.
  • Історія Флойда спричинила хвилю протестів проти неправомірних дій поліції. Його фраза стала гаслом активістів, які протестують проти поліцейського насильства стосовно темношкірого населення США.
  • Чотирьох поліцейських, які брали участь у затриманні Флойда, невдовзі звільнили. Проти них 3 червня висунули обвинувачення. Чоловіка, який безпосередньо душив Флойда, обвинувачують у вбивстві другого ступеня, трьом іншим експоліцейським — у пособництві та підбурюванні до вбивства.
Поділитись: