Глава Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет під час брифінгу біля Володимирського собору у Києві, 11 жовтня 2018 року. Вселенський патріархат канонічно відновив патріархів Української православної церкви Київського патріархату та УАПЦ Філарета та Макарія відповідно свого чину
Фото: Гонтар Володимир/УНІАН
Вселенський патріархат підтвердив, що Україні нададуть Томос. Також він зняв анафему з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета і предстоятеля Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) Макарія. Окрім того, патріарх визнав незаконною анексію Київської митрополії Російською церквою в 1686 році. Що це означає — пояснює Громадське.

Після здобуття Україною незалежності в 1991 році патріарх Філарет, який був предстоятелем Української православної церкви, почав виступати за незалежну церкву в Україні. 1 листопада 1991 року Архієрейський собор УПЦ вирішив звернутися до патріарха Алексія ІІ і єпископату РПЦ із проханням даруваи їй канонічну самостійність. Це б дозволило, зокрема, обирати патріарха без участі Москви. Однак, в РПЦ церкві дали тільки права широкої автономії. Крім цього, в 1992-му УПЦ провела Собор без участі Філарета, під час якого новим предстоятелем обрали Володимира (Сабодана)

Тоді Філарет і частина УПЦ й УАПЦ, які його підтримали, створили нову церкву, до назви якої згодом додалося — Київського патріархату. Саме за цю «розкольницьку», на думку РПЦ, діяльність і піддали анафемі Філарета в 1997 році. Сам Філарет це рішення завжди вважав політично вмотивованим.

Анафема вважається найвищим церковним покаранням за важкі гріхи — частіше за все мова йде про зраду православью, схильність до єресі або, як було у випадку з Філаретом, розкол.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Невдовзі після того, як українська влада звернулася із проханням надати Україні Томос, Філарет і предстоятель УАПЦ Макарій звернулися до Вселенського патріархату, скориставшись своїм правом на апеляцію щодо рішення РПЦ про анафему.

Вселенський патріархат сьогодні відновив їх у канонічному сані:

«Таким чином, вищезгадані (Філарет і Макарій — ред.) були канонічно поновлені до їхнього ієрархічного або священичого звання, і їхні віряни були поновлені до спілкування з Церквою», — вказано в офіційному комюніке.

Також Вселенський патріархат окреслив, що церква-матір для України — Константинопольска, а не Московська.

Предстоятель Української автокефальної православної церкви, митрополит Макарій під час молебню біля Михайлівського собору, Київ, 24 липня 2018 року
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

«Вселенський патріарх має привілеї — він має право приймати апеляції від представників інших церков. Філарет кілька разів подавав апеляцію, її розглянули й ухвалили таке рішення. У випадку з Філаретом, я думаю, анафему будуть не знімати, а визнавати недійсною. Так часто трапляється в православ’ї, що багато речей, які накладаються на віки вічні, потім визнаються такими, яких немає», — пояснив Громадському релігієзнавець Дмитро Горевой.

За його словами, таке рішення лише наблизить Україну до отримання автокефалії, адже томос потрібно надавати легітимному суб’єктові — і після зняття анафеми УПЦ КП, і Філарет, і її представник, стають таким суб’єктом. «Запускається процес канонічної реабілітації Філарета, а заразом і всіх єпископів, тому що він їх висвячував», — пояснює експерт.

«Найближчим часом ми об’єднаємося і отримаємо томос про автокефалію української, вже єдиної церкви», — зявив патріарх Філарет під час короткого брифінгу сьогодні ввечері, підтвердивши, що з нього знімають анафему.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Геть від Москви: чи підтримають прихожани та священики УПЦ МП єдину помісну церкву в Україні?

На його думку, тепер об’єднуватися будуть УПЦ КП, УАПЦ і ті священики УПЦ МП, які забажають долучитися до єдиної помісної церкви. Філарет також додав, що на території України може також діяти і Російська православна церква — тільки вона не буде називатися українською. Таким чином УПЦ МП повинна буде змінити назву, впевнений предстоятель.

У Російській православній церкві заявили, що прокоментують рішення Синоду після офіційного комюніке, однак на час публікації ніяких коментарів не було.

Поділитись: