Синод підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір'ю України є Константинополь. Зокрема, Константинополь скасував указ 1686 року про підпорядкуванні Київської митрополії Московському патріархату.

Про це повідомив патріарх Еммануїл, за підсумками триденного засідання Синоду. Очікувалося, що на ньому Україні офіційно нададуть томос. Однак наразі про це не йдеться.

У рішенні Синоду також ідеться, що анафема Української православної церкви Київського патріархату визнана недійсною. Наостанок Константинополь застеріг від незаконного захоплення церков і монастирів в Україні. Патріарх УПЦ КП Філарет пояснив, що визнання канонічності українських церков дає змогу в подальшому створити єдину помісну церкву.


«Найближчим часом ми об'єднаємося і отримаємо томос про автокефалію української вже єдиної церкви», — сказав Філарет. 


Громадське публікує повний текст рішення Синоду:Його Святість Вселенський Патріарх і Священний Синод зібралися на своє чергове засідання з 9 по 11 жовтня 2018 р. для вивчення та обговорення питань порядку денного.

Священний Синод обговорив зокрема і церковне питання України в присутності Преосвященного Архиєпископа Даніеля Памфілона та Преосвященного Єпископа Іларіона Едмонтонського — патріарших екзархів в Україні. Після численних обговорень, Синод вирішив:


  1. Поновити вже прийняте рішення, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання Автокефалії Церкві України.
  2. Відновити на сьогоднішній день Ставропігію (церковну автономію) Вселенського Патріарха в Києві, одну багатьох Ставропігій в Україні, яка завжди існувала.
  3. Прийняти та розглянути клопотання про апеляцію Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, відповідно до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха, які отримали таке звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх автокефальних церков. Так, згадані вище є канонічно відновлені до свого ієрархічного чи священичого чину і їхні парафіяни були відновлені для спілкування з Церквою.
  4. Скасувати юридичне зобов'язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, яке надавало право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного Духовним благочинним собором його єпархії. Вона буде святити Вселенського Патріарха як Першого Ієрарха на будь-якому святі, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну належність до Константинопольської Матері-Церкви.
  5. Звернутися до всіх залучених сторін із закликом запобігти привласненню церков, монастирів та іншого майна, а також уникнути будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб панував мир і любов у Христі.


Найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви, заявив Філарет. Собор проходитиме в Києві.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Як повідомлялося, в УПЦ МП заявили, що томос про надання автокефалії Українській православній церкві вже написаний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Геть від Москви: чи підтримають прихожани та священики УПЦ МП єдину помісну церкву в Україні?

19 квітня Рада підтримала звернення президента про створення Української помісної церкви. Тоді глави українських церков закликали патріарха Константипольського Варфоломія надати дозвіл на створення єдиної української церкви. УПЦ Київського патріархату також закликала УПЦ МП підтримати створення помісної церкви. В УПЦ МП заявили, що немає ніяких підстав для визнання іншої православної церкви.

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись: