Кауфману збільшили заставу у справі одеського аеропорту до 180 млн грн

Борис Кауфман
Борис КауфманWikimedia Commons / Ecchi

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду змінила запобіжний захід Борисові Кауфману, збільшивши розмір застави до 180 мільйонів гривень.

Про це повідомляє «Центр протидії корупції».

Також на бізнесмена поклали обов'язки здати закордонні паспорти, не відлучатися з Одеси, прибувати на виклик слідчого, прокурора, суду і не спілкуватися з іншими підозрюваними та свідками.

Так, ВАКС частково задовольнив клопотання прокурора САП, який хотів оскаржив рішення слідчого судді ВАКС, яким той змінив запобіжний захід Кауфману з тримання під вартою з альтернативою застави у 230 мільйонів на звичайну заставу у 155 мільйонів гривень.

За словами прокурора, суддя ВАКС був упереджений, коли ухвалював те рішення, адже вже сформував власну думку щодо особи Кауфмана, коли розглядав клопотання в межах іншої справи щодо нього. За версією обвинувачення, суд першої інстанції не врахував ризики переховування та впливу на свідків. А також неналежно оцінив фінансові можливості Кауфмана.

Своєю чергою захист вважав рішення слідчого судді законним та обґрунтованим. Сам Кауфман зазначив, що 155 мільйонів для нього є значними коштами, хоч вони вже внесені.

Кауфман наголосив, що відкритий для співпраці зі стороною обвинувачення і не збирається переховуватися.

Що це за справа?

За даними слідства, у 2011 році двоє відомих одеських бізнесменів організували схему щодо аеропорту «Одеса». Разом з Одеською міськрадою вони зареєстрували спільне товариство і за його допомогою хотіли отримати у власність майно аеропорту.

Згоду місцевих депутатів на створення товариства забезпечив тодішній міський голова (у 2011 році главою Одеси був «регіонал» Олексій Костусєв). Він розповів про нібито плани співзасновника інвестувати в розвиток аеропорту. За договором «інвестори» мали внести 355 мільйонів гривень статутного капіталу, щоб побудувати новий термінал і злітно-посадкову смугу в аеропорту. Проте більша частина цих коштів через дії учасників схеми стала предметом застави й була заблокована банком.

За даними слідства, усе майно аеропорту заставили в банк для отримання кредиту, щоб унеможливити повернення аеропорту у власність міста. Отриманий кредит не погашали взагалі. За кредит, узятий під заставу майнового комплексу аеропорту, все-таки збудували новий термінал. Але злітно-посадкову смугу навіть не починали будувати.

Як зазначає САП, через цю схему місто повністю втратило будь-який контроль над аеропортом і не отримувало від його діяльності жодного прибутку. Натомість фігуранти роками привласнювали дохід від його діяльності.

НАБУ вказує, що учасники схеми заволоділи майном аеропорту «Одеса» вартістю 118 мільйонів гривень та доходом від його діяльності протягом 2012–2022 років розміром понад 2,5 мільярди гривень.

У межах справи підозри вже отримали 5 людей, зокрема двоє місцевих бізнесменів та ексглава Одеси. За даними журналіста Олега Новікова, бізнесмени-фігуранти розслідування — це Борис Кауфман та Алекс Борухович (раніше Олександр Грановський). Кауфмана відправили під варту, Костусєва — оголосили в розшук.