На тлі масових протестів у Тбілісі прем'єр-міністр Грузії Георгій Квірікашвілі залишив посаду. Чи справді це — криза «Грузинської мрії», що передувало відставці прем'єра та хто тепер очолить уряд? Громадське публікує матеріал «Російськомовної Медіамережі» за публікаціями JAMnews і «Кавказький узел».

На тлі масових протестів у Тбілісі прем'єр-міністр Грузії Георгій  Квірікашвілі залишив посаду. Ще на початку червня прем'єр не піддався на тиск протестувальників, які вийшли на вулиці після оголошення вироку в резонансній справі вбивства неповнолітніх. Попри те, що тоді подав у відставку головний прокурор, Квірікашвілі залишився на посаді. Отож, його відставка стала несподіванкою для всіх. 

Чи справді це — криза «Грузинської мрії», що передувало відставці прем'єра та хто тепер очолить уряд? Громадське публікує матеріал «Російськомовної Медіамережі» за публікаціями JAMnews і «Кавказький вузол». 

Фаворити перегонів

Фаворитами прем'єрських перегонів називали в.о. міністра фінансів Мамуку Бахтадзе та в.о. міністра внутрішніх справ Георгй Гахара — обидва формально залишили свої пости разом з прем'єром. Адже відставка прем'єра згідно з Конституцією Грузії означає відставку всього уряду.

14 червня парламентська більшість висунула на посаду прем'єр-міністра Грузії кандидатуру Мамукі Бахтадзе

Згідно з процедурою, спочатку претендента на найвпливовіший пост в країні має затвердити президент, відтак кандидат у прем'єри винесе на суд парламенту своє бачення складу кабінету міністрів. Цього можна чекати вже наступного тижня.

Грузинські ЗМІ цитують главу парламентського комітету з процедурних питань Георгій Кахіані, який припустив, що парламент «з великою ймовірністю» буде готовий затвердити новий кабінет уже наступного тижня.

Парламентська більшість 14 червня висунула кандидатуру в.о. міністра фінансів Грузії Мамукі Бахтадзе на посаду прем'єр-міністра Грузії Фото: Mof Georgia

Причина відставки

Сам Квірікашвілі стрімкий вихід пояснив розбіжностями з головою правлячої коаліції «Грузинська мрія» — тобто з політиком-мільярдером Бідзіною Іванішвілі (хоча імен ніхто й не називав):

«Останні події виявили деякі розбіжності між моєю позицією і позицією правлячої команди. Сьогодні настала та мить, коли голові партії надається можливість укомплектувати команду, за власними переконаннями та поглядами»,заявив Квірікашвілі на брифінгу ввечері 13 червня.

Відставка Квірікашвілі, схоже, приголомшила всіх — прем'єр не піддався на вимоги натовпу під час акцій протесту в Тбілісі, хоча й зазначив, що за крісло не тримається. А представники парламентської більшості, які провели позачергове засідання напередодні, казали журналістам, що кадрові зміни на зустрічі не розглядалися.

«Влада вже давно хотіла відправити Квірікашвілі у відставку, а тепер з'явилася така можливість: у країні вирує політична криза, проводяться акції протесту та солідарності з батьком убитого підлітка Зазой Саралідзе», сказав в інтерв'ю «Кавказскому узлу» експерт «Міжнародного центру геополітичних досліджень» Торніке Шарашенідзе.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Наркотики і політика: що відомо про рейди в нічних клубах Тбілісі

Свою відставку вже колишній прем'єр-міністр Грузії Георгій Квірікашвілі пояснив розбіжностями з головою правлячої коаліції «Грузинська мрія» (на фото — Квірікашвілі на Саміті Східного партнерства ЄС у Брюсселі, Бельгія, 24 листопада 2017 року) Фото: EPA-EFE/VIRGINIA MAYO/POOL

«Відставку Квірікашвілі використали для перенесення уваги громадськості з масових акцій протесту на вакантний пост прем'єр-міністра країни та членів уряду», — сказав кореспонденту «Кавказского узла» керівник «Центру досліджень безпеки та міжнародних відносин» Ніка Читадзе.

Президентські оцінки

Примітно те, як коментують ситуацію грузинські президенти, — чинний і колишній. Президент Георгій Маргвелашвілі заявив, що голова правлячої коаліції Іванішвілі, як чесна людина, просто зобов'язаний очолити уряд офіційно (ймовірно, маючи на увазі, що в Грузії давно вже звикли до думки, що Іванішвілі де-факто давно вже є одноосібним правителем).

«Як лідер правлячої партії, Бідзіна Іванішвілі повинен стати прем'єр-міністром, якщо ми говоримо про відповідальну політику і якщо ми говоримо про ті процеси, що зрозуміє суспільство», — сказав Маргвелашвілі.

Колишній глава держави Міхеїл Саакашвілі сказав у вечірньому ефірі телекомпанії «Руставі-2», що Квірікашвілі змусили «піти через задні двері,» приводом стали протести, а останньою краплею — приголомшливі кадри, що розповсюдилися соцмережами, на яких мер невеликого містечка знущається з політичного опонента.

/Діана Петріашвілі, «Російськомовна медіамережа», за матеріалами JAMnews і «Кавказького вузла»

Поділитись: