За одним із трьох сценаріїв поширення коронавірусу, кількість хворих в Україні в літній період мала знижуватися, але події розвиваються за менш оптимістичним сценарієм. На фото — люди в захисних масках гуляють із собакою у Києві, травень 2020 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Можливо, сьогодні ви прокинулися, побачили, що за минулу добу виявили 829 інфікованих коронавірусом, вийшли на вулицю, взяли із собою маску і правильно її наділи. А може, й ні. Але фактом є те, що кількість виявлених інфікованих росте щодня. Пояснюємо, спираючись на розрахунки МОЗ спільно з Київською школою економіки, що з коронавірусом в Україні зараз і до чого все йде.

Антирекорди щодня: за 17 червня виявили 829 хворих, а 16 червня 31 людина померла від COVID-19. Щоденно на брифінгах міністр охорони здоров’я Максим Степанов закликає людей не забувати, що послаблення карантину не означає його зняття, і просить бути відповідальними. Але поки не спрацьовує.

Річ не в тестуванні

Ще тиждень тому в МОЗ пояснювали зростання кількості хворих збільшенням потужностей тестування. Заступник міністра охорони здоров’я і головний санітарний лікар Віктор Ляшко говорив, що лабораторії стали видавати більше результатів тестів, щоб розвантажити чергу, яка утворилася за останні тижні: 

«Передавали (зразки — ред.) в інші лабораторії, для того, щоб протестувати й не було черги, і робились потім дослідження "сьогодні на сьогодні" або "сьогодні на завтра"».  

Тепер Віктор Ляшко визнає, що справа не лише в тестуваннях, а й в ослабленні карантину: «Немає в Україні такої тенденції, що від збільшення кількості тестувань залежить збільшення кількості випадків. Тренди зростання чітко прослідковуються з послабленням карантину на території України».

Фото:

МОЗ

Перше послаблення карантину відбулося 12 травня. Пізніше, 22 травня, запрацював громадський транспорт. Через три дні відкрився метрополітен, дитячі садочки. Як пояснює Ляшко, інкубаційний період коронавірусної інфекції триває 14 днів, але більшість випадків реєструється на 5-7 день з моменту інфікування. Помірне зростання кількості випадків почали фіксувати 21-22 травня, якраз у межах інкубаційного періоду, якщо рахувати з 12 травня. А активна фаза зростання, за даними МОЗ, почалася 27 травня — на п’ятий день після запуску громадського транспорту.

Влітку не буде краще?

В Україні коли почали послаблювати карантин, сподівалися на сезонність коронавірусної інфекції. Ставку робили на те, що COVID-19 поводитиме себе хоч і агресивніше, але все ж таки як звичайний грип, тобто через спеку і суху погоду відступить. Карантин необхідно було послаблювати, щоб нормально функціонували всі державні системи, а кількість захворілих саме в літній період мала знижуватися. Про це нам розповідав і виконувач обов’язків генерального директора Центру громадського здоров’я Ігор Кузін.

Є кілька сценаріїв сезонності коронавірусу: нульова сезонність, зелена, жовта і чорна.

Фото:

МОЗ

Наш карантин — адаптивний, посилюється та послаблюється в кожній області окремо, залежно від того, яка динаміка захворілих. Якби сезонність була «нульовою», тобто влітку ніхто б не хворів, то до кінця року в Україні мало би бути 1000 померлих від COVID-19. Але станом на 18 червня померлих уже 966. Тобто, за цим сценарієм ми вже не йдемо, а рухаємося, за словами Віктора Ляшка, за жовтим сценарієм. Це означає, що до кінця 2020 року має бути 4000 померлих.

Який у нас план?

Якщо інфікованих буде така ж кількість і надалі, то карантин повернеться раніше, ніж ми встигнемо накупатися в морі та позасмагати на пляжі. Вже 22 червня жорсткий карантин може повернутися в деякі області.

Фото:

МОЗ

Кабінет міністрів ухвалив нову постанову, яка набирає чинності з 22 червня. Ця постанова продовжить карантин до 31 липня 2020 року. З обмежень залишається обов’язкове носіння масок в громадських будівлях і транспорті. Діяльність закладів дитячого відпочинку заборонена. Масові заходи дозволені у випадку, якщо є не більше 1 людини на 5 кв.м. У магазинах, кафе та інших громадських будівлях не може бути більш як 1 людина на 10 кв.м. Возити пасажирів у громадському транспорті, окрім як на сидячих місцях, заборонено.

«Якщо ми спільними зусиллями зробимо те, що написано в рекомендаціях: бізнес виконає всі протиепідемічні норми, люди будуть носити маски, тримати дистанцію і мити руки, у нас є шанс іти за жовто-зеленим сценарієм. Знімаючи маску, подумайте про ці смерті та про людей, які можуть померти», — Віктор Ляшко каже, що якщо в Україні вдасться втримати жовто-зелений сценарій, тобто кількість захворілих трохи спаде, то літо ми проведемо без жорсткого карантину.

Пасажири в захисних масках на станції метро у Києві, 25 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Чого чекати?

За даними ВООЗ у країнах світу виявляють 30% інфікованих (ВООЗ досліджував 12 країн світу в різних регіонах). Усі інші випадки інфікування минають безсимптомно або з легким симптомами, захворілі не звертаються до лікаря. Це, очевидно, відбувається і в Україні. Модель розрахунків, яку зробили Міністерство охорони здоров’я спільно з Київською школою економіки, показує, що з 12 березня до 12 травня (до послаблення карантину) Україна перебувала в стадії плато (кількість виявлених захворілих трималася на приблизно однаковому рівні). А потенційно зараз в Україні хворіє 132 000 людей. Наголошуємо, що ці дані — це розрахункова модель. 

«Щоб [їх] підтвердити, ми розпочали дослідження імуноферментного аналізу (ІФА-тестування), яке вибірково буде показувати наявність імунітету в людей, особливо в містах і населених пунктах, де були спалахи», — каже Віктор Ляшко. 

З 22 червня треба очікувати посилення карантину в окремих областях. Де саме та наскільки, вирішуватимуть комісії техногенно-екологічної безпеки за поданням головного санітарного лікаря області. В областях може знову зупинитися громадський транспорт, можуть зачинитися салони краси та тренажерні зали, кафе. За рішенням комісії можуть встановити жорсткий карантин не у всій області, а в окремих містах, населених пунктах. 

Поділитись: