«Кінець людства»: очевидці про трагедію в сирійській Східній Гуті
«Щоб знайти їжу, я маю півтори години — час, коли вщухають обстріли. Це як гра в російську рулетку. Яне знаю, повернуся чи ні». Так Ахмад Ханчор, активіст зі Східної Гути згадує про минулий тиждень. Громадському вдалося зв'язатися із сирійцями, які нині перебувають в епіцентрі подій і переживаютьчи не найгіршу трагедію від часів Алеппо.
Про нинішнє становище Східної Гути — читайте в матеріалі Громадського.
Наприкінці грудня 2017 року Багдад заявив: «Ісламську Державу» здолали в Іраку й Сирії. Це мало б знаменувати повернення до мирного життя. Від 2011 року в Сирії продовжується громадянська війна. Під гаслами боротьби з «Ісламською державою» сирійський уряд бореться з повстанцями, але більшість жертв — цивільне населення.
Передмістя Дамаска — Східну Гуту опозиція контролює з 2013-го. Уже п'ять років місто перебуває в облозі.
Люди ховаються в підвалах, їхні будинки зруйновані. Але бойові літаки намагаються поцілити у сховища. Кілька днів тому в одному з таких було дві сім'ї. Тепер вони мертві
У лютому 2018-го почався масовий наступ і блокада: від 19-го лютого район регулярно бомбардують сили режиму та їхні союзники — Росія. Людям нікуди втікати, адже передмістя столиці повністю оточене. Унаслідок атак уже загинули понад 500 людей, тисячі — поранені.
«Кінець людства»
«Люди до смерті налякані. Вони вже кілька днів нічого не їли. Крамниці зачинені, на вулицях — порожньо. Це ніби кінець людства. Пекло на землі», — так описує ситуацію Ноур Адам, журналіст незалежного Медіа-центру Дамаска.
За день до розмови він сказав: «До зв'язку — якщо я переживу цю ніч». Журналіст говорить швидко — щоб підключитися до мережі й поспілкуватися з нами, йому довелося залишити підвал, де ховається від бомбардувань. Однак навіть там на людей чатує небезпека.
«Люди втікають у підвали, їхні будинки зруйновані. Але бойові літаки намагаються поцілити у сховища. Кілька днів тому в одному з таких було дві сім'ї. Тепер вони мертві, — розповідає Ноур. — Якихось чітко визначених цілей нема. Їхня ціль — усі, хто є в Гуті. Вони вбили понад 500 людей, більшість жертв — жінки й діти».
У Східній Гуті, за останніми даними ООН, мешкає 393 тисячі людей. Понад 272 тисячі з них потребують гуманітарної допомоги, яку нині доставити неможливо.
«Сьогодні немає можливості залишити Гуту. Є тільки один варіант, який намагається проштовхнути режим — переселити людей в інший регіон», — розповідає Громадському активіст зі Східної Гути Ахмад Ханчор.
Люди цього ніколи не підтримають, каже він, адже це «несправедливо».
«Ми доведені до відчаю. З Гути немає безпечного виходу. Режим оточив усе місто в усіх напрямках, ми тут як у пастці. Ми безнадійні, не знаємо, що робити», — на тлі розмови постійно лунають вибухи.
За тиждень Ахмад знайшов уже третій притулок. Два будинки, де він мешкав, зруйновані. У його підвалі живе 45 людей. У деяких пфдвалах, площею близько 200 квадратних метрів, мешкають по 150-200 сирійців.
«Насправді, неможливо уявити розруху в Гуті. Ви не можете собі цього уявити. Будинки і цілі вулиці стерті з лиця землі», — каже Ахмад.
Наслідки наземних ударів і бомбардування міста Дума в районі Східна Гута, Сирія, 22 лютого 2018 року. Цей регіон — один з останніх в Сирії, що залишається під контролем опозиції, підтримуваної США Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRAВолонтер організації цивільної оборони «Білі Шоломи» переносить пораненого хлопчика до швидкої допомоги після бомбардувань Східної Гути, Сирія, 22 лютого 2018 року. За п'ять днів бомбардувань урядових військ у районі Східна Гута загинули понад 500 людей, ще 2 тисячі — поранені Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA
«Гра в російську рулетку»
Обидва чоловіки, з якими Громадському вдалося поспілкуватися, сходяться в одному: необхідно припинити вогонь, щоб у Східну Гуту доставили їжу й медикаменти.
«Коли припиняються обстріли, люди помирають від голоду. Тут є діти, хворі на рак, але їм ніхто не може допомогти. Тож нам потрібно не лише припинення вогню, а й гуманітарна допомога», — каже Ноур.
ООН не допомагає. Організація, яка говорить про гуманність, не допомагає. Усі нас зрадили
«Деякі родини нічого не їли останні 6 днів. Аби знайти їжу, в мене є півтори години — час, коли стихають обстріли. Це як гра в російську рулетку. Я не знаю, повернуся чи ні. Я приношу їжу, яку тільки знаходжу, незважаючи на якість і ціну. Взагалі немає питної води. Упродовж шести днів ми п'ємо брудну воду. Через це чи не кожен має гарячку і кашель», — розповідає Ахмад.
У Східній Гуті працюють волонтери організації цивільної оборони «Білі Шоломи», медикам й представникам місцевих організацій бракує ліків і місця, щоб допомогти всім.
«Понад двадцять лікарень потрапили під обстріли, чотирнадцять з них більше не працюють. Пошкоджені машини швидкої допомоги», — розповів Громадському Ноур.
Поранені діти в лікарні міста Дума, район Східна Гута, Сирія, 19 лютого 2018 року. За даними волонтерської організації цивільної оборони «Білі Шоломи», серед загиблих унаслідок бомбардувань — 123 дитини Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA
Хто врятує Гуту?
«ООН не допомагає. Організація, яка говорить про гуманність, не допомагає. Усі нас зрадили. Люди, які перебувають тут, сподіваються, що ООН утрутиться й зупинить Росію та режим Асада», — нарікає Ноур.
Рада Безпеки ООН одностайно схвалила резолюцію, яка вимагає негайного 30-денного припинення вогню в Сирії. Голосування про перемир'я кілька разів відкладалося, зокрема, через Росію. Члени Ради не могли дійти з РФ згоди щодо тексту відповідного документу. Але 24 лютого проголосували за рішення доставити в регіони гуманітарну допомогу та евакуювати критично хворих і поранених.
Однак невдовзі після рішення ООН Східну Гуту знову атакували. А в неділю повідомили про газову атаку, внаслідок якої загинула дитина.
«Це зрозуміле повідомлення Асада та його союзників. Вони недооцінюють вільний світ, вони недооцінюють людей вільного світу, недооцінюють лідерів вільного світу», — каже Ахмад.
Багато хто порівнює ситуацію з облогою Алеппо в грудні 2016-го. Громадське розповідало цю історію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ті, хто вижили в облозі: свідчення з Алеппо
Постраждалі під час газової атаки в селищі аль-Шафуніє, район Східна Гута, Сирія, 25 лютого 2018 року. Сирійсько-американське медичне товариство, чиї співробітники працюють у Східній Гуті, підтвердило, що 16 людей потрапили до лікарні з ознаками отруєння хімічною речовиною. Серед них 6 дітей та 4 жінки Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA
Тоді волонтери й лікарі, тікаючи з міста, попереджали: ситуація може повторитися. Незгодні з режимом Асада не евакуюються, а просто тікають до осередків, які згодом потрапляють в облогу.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш знову закликав припинити обстріли, називаючи ситуацію в регіоні «пеклом на землі». Наразі ж режим Асада всі резолюції й заклики ігнорує — співрозмовники Громадського кажуть, що удари не припиняються.
«Увесь світ має об'єднатися проти цього жаху, проти цього тероризму. Це терористи ХХІ століття», — твердить Ахмад.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обличчя сирійської війни — СПЕЦПРОЕКТ
- Поділитися: