Війна

«Кінець людства»: очевидці про трагедію в сирійській Східній Гуті

12 березня, 2018 17:22
Війна/«Кінець людства»: очевидці про трагедію в сирійській Східній Гуті
Зберегти
Вигляд
lead
«Щоб знайти їжу, я маю півтори години — час, коли вщухають обстріли. Це як гра в російську рулетку. Я не знаю, повернуся чи ні». Так Ахмад Ханчор, активіст зі Східної Гути згадує про минулий тиждень. Громадському вдалося зв'язатися із сирійцями, які нині перебувають в епіцентрі подій і переживають чи не найгіршу трагедію від часів Алеппо.

Про нинішнє становище Східної Гути — читайте в матеріалі Громадського.  

Наприкінці грудня 2017 року Багдад заявив: «Ісламську Державу» здолали в Іраку й Сирії. Це мало б знаменувати повернення до мирного життя. Від 2011 року в Сирії продовжується громадянська війна. Під гаслами боротьби з «Ісламською державою» сирійський уряд бореться з повстанцями, але більшість жертв — цивільне населення.

Передмістя Дамаска — Східну Гуту опозиція контролює з 2013-го. Уже п'ять років місто перебуває в облозі.

Люди ховаються в підвалах, їхні будинки зруйновані. Але бойові літаки намагаються поцілити у сховища. Кілька днів тому в одному з таких було дві сім'ї. Тепер вони мертві  

У лютому 2018-го почався масовий наступ і блокада: від 19-го лютого район регулярно бомбардують сили режиму та їхні союзники — Росія. Людям нікуди втікати, адже передмістя столиці повністю оточене. Унаслідок атак уже загинули понад 500 людей, тисячі — поранені.

«Кінець людства»

«Люди до смерті налякані. Вони вже кілька днів нічого не їли. Крамниці зачинені, на вулицях — порожньо. Це ніби кінець людства. Пекло на землі», — так описує ситуацію Ноур Адам, журналіст незалежного Медіа-центру Дамаска.

За день до розмови він сказав: «До зв'язку — якщо я переживу цю ніч». Журналіст говорить швидко — щоб підключитися до мережі й поспілкуватися з нами, йому довелося залишити підвал, де ховається від бомбардувань. Однак навіть там на людей чатує небезпека.

«Люди втікають у підвали, їхні будинки зруйновані. Але бойові літаки намагаються поцілити у сховища. Кілька днів тому в одному з таких було дві сім'ї. Тепер вони мертві, — розповідає Ноур. — Якихось чітко визначених цілей нема. Їхня ціль — усі, хто є в Гуті. Вони вбили понад 500 людей, більшість жертв — жінки й діти».

У Східній Гуті, за останніми даними ООН, мешкає 393 тисячі людей. Понад 272 тисячі з них потребують гуманітарної допомоги, яку нині доставити неможливо.

«Сьогодні немає можливості залишити Гуту. Є тільки один варіант, який намагається проштовхнути режим — переселити людей в інший регіон», — розповідає Громадському активіст зі Східної Гути Ахмад Ханчор.

Люди цього ніколи не підтримають, каже він, адже це «несправедливо».

«Ми доведені до відчаю. З Гути немає безпечного виходу. Режим оточив усе місто в усіх напрямках, ми тут як у пастці. Ми безнадійні, не знаємо, що робити», — на тлі розмови постійно лунають вибухи.  

За тиждень Ахмад знайшов уже третій притулок. Два будинки, де він мешкав, зруйновані. У його підвалі живе 45 людей. У деяких пфдвалах, площею близько 200 квадратних метрів, мешкають по 150-200 сирійців.

«Насправді, неможливо уявити розруху в Гуті. Ви не можете собі цього уявити. Будинки і цілі вулиці стерті з лиця землі», — каже Ахмад.

Наслідки наземних ударів і бомбардування міста Дума в районі Східна Гута, Сирія, 22 лютого 2018 року. Цей регіон — один з останніх в Сирії, що залишається під контролем опозиції, підтримуваної США Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRAВолонтер організації цивільної оборони «Білі Шоломи» переносить пораненого хлопчика до швидкої допомоги після бомбардувань Східної Гути, Сирія, 22 лютого 2018 року. За п'ять днів бомбардувань урядових військ у районі Східна Гута загинули понад 500 людей, ще 2 тисячі — поранені Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

«Гра в російську рулетку»

Обидва чоловіки, з якими Громадському вдалося поспілкуватися, сходяться в одному: необхідно припинити вогонь, щоб у Східну Гуту доставили їжу й медикаменти.

«Коли припиняються обстріли, люди помирають від голоду. Тут є діти, хворі на рак, але їм ніхто не може допомогти. Тож нам потрібно не лише припинення вогню, а й гуманітарна допомога», — каже Ноур.

ООН не допомагає. Організація, яка говорить про гуманність, не допомагає. Усі нас зрадили 

«Деякі родини нічого не їли останні 6 днів. Аби знайти їжу, в мене є півтори години — час, коли стихають обстріли. Це як гра в російську рулетку. Я не знаю, повернуся чи ні. Я приношу їжу, яку тільки знаходжу, незважаючи на якість і ціну. Взагалі немає питної води. Упродовж шести днів ми п'ємо брудну воду. Через це чи не кожен має гарячку і кашель», — розповідає Ахмад.

У Східній Гуті працюють волонтери організації цивільної оборони «Білі Шоломи», медикам й представникам місцевих організацій бракує ліків і місця, щоб допомогти всім.

«Понад двадцять лікарень потрапили під обстріли, чотирнадцять з них більше не працюють. Пошкоджені машини швидкої допомоги», — розповів Громадському Ноур.

Поранені діти в лікарні міста Дума, район Східна Гута, Сирія, 19 лютого 2018 року. За даними волонтерської організації цивільної оборони «Білі Шоломи», серед загиблих унаслідок бомбардувань — 123 дитини Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Хто врятує Гуту?

«ООН не допомагає. Організація, яка говорить про гуманність, не допомагає. Усі нас зрадили. Люди, які перебувають тут, сподіваються, що ООН утрутиться й зупинить Росію та режим Асада», — нарікає Ноур.

Рада Безпеки ООН одностайно схвалила резолюцію, яка вимагає негайного 30-денного припинення вогню в Сирії. Голосування про перемир'я кілька разів відкладалося, зокрема, через Росію. Члени Ради не могли дійти з РФ згоди щодо тексту відповідного документу. Але 24 лютого проголосували за рішення доставити в регіони гуманітарну допомогу та евакуювати критично хворих і поранених.

Однак невдовзі після рішення ООН Східну Гуту знову атакували. А в неділю повідомили про газову атаку, внаслідок якої загинула дитина.

«Це зрозуміле повідомлення Асада та його союзників. Вони недооцінюють вільний світ, вони недооцінюють людей вільного світу, недооцінюють лідерів вільного світу», — каже Ахмад.  

Багато хто порівнює ситуацію з облогою Алеппо в грудні 2016-го. Громадське розповідало цю історію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ті, хто вижили в облозі: свідчення з Алеппо​

Постраждалі під час газової атаки в селищі аль-Шафуніє, район Східна Гута, Сирія, 25 лютого 2018 року. Сирійсько-американське медичне товариство, чиї співробітники працюють у Східній Гуті, підтвердило, що 16 людей потрапили до лікарні з ознаками отруєння хімічною речовиною. Серед них 6 дітей та 4 жінки Фото: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Тоді волонтери й лікарі, тікаючи з міста, попереджали: ситуація може повторитися. Незгодні з режимом Асада не евакуюються, а просто тікають до осередків, які згодом потрапляють в облогу.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш знову закликав припинити обстріли, називаючи ситуацію в регіоні «пеклом на землі». Наразі ж режим Асада всі резолюції й заклики ігнорує — співрозмовники Громадського кажуть, що удари не припиняються.

«Увесь світ має об'єднатися проти цього жаху, проти цього тероризму. Це терористи ХХІ століття», — твердить Ахмад.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обличчя сирійської війни — СПЕЦПРОЕКТ

Пов`язані новини