Столична влада хоче повернути в комунальне управління будівлю кінотеатру «Київ», розташованого у самому центрі міста. За останні 20 років, відколи приміщення орендує ТОВ «Культурний центр «Кінотеатр “Київ”», він став своєрідним центром кіномистецтва в Україні.

На початку січня кияни створили петицію, яка вже набрала майже три тисячі підписів із закликом захистити кінотеатр. Від чого хочуть захистити “Київ” та як він працює нині  — з’ясувало Громадське.

Чим важливий кінотеатр «Київ»

Кіно тут показують з 1952. Двадцять років тому будівлю вперше здали в оренду. Організація «Культурний центр «Кінотеатр «Київ» зробила тут перший капітальний ремонт, оновлювала техніку, реставрувала ліпнину в холі, а нині замовила нові крісла для глядачів і готується до прем’єри українського історичного фільму «Крути 1918».

«Коли колектив отримав кінотеатр в оренду, то зробив капітальний ремонт з урахуванням первинного архітектурного вигляду [будівлі]. Після капітального ремонту відкрили спочатку тільки «Червоний зал». Працювали, вкладали кошти — потім відкрили другий, «Синій зал», і третій — «Сінематеку». І вже як запрацювали три зали, ми почали таку політику фестивальну, культурну, мистецьку», — згадує заступниця директорки кінотеатру Ірина Шинкаренко. За її словами, упродовж 20 років організація вклала 57 мільйонів гривень у розвиток кінотеатру.

За цей час у кінотеатрі оселилась «Молодість» — один із найпрестижніших кінофестивалів Східної Європи, а також спецпрограми, ретроспективи, кінопокази «Французької весни в Україні», «Нове німецьке кіно» тощо. Торік кінотеатр показав понад 10 українських стрічок. До речі, у 2002 “Київ” став не просто кінотеатром, а вже культурним центром і увійшов до «Європа Сінемас» — міжнародної мережі найкращих кінотеатрів Європи, Латинської Америки, Азії та франкомовних країн Африки.

Що відбулося

4 січня цього року в товариства «Культурний центр «Кінотеатр «Київ» закінчився договір оренди комплексом. За тиждень до цього голова Держкіно Пилип Іллєнко розповів, що місцева влада ніяк не відреагувала на прохання продовжити договір і не повідомила свої плани на будівлю — «подальша робота закладу під питанням».

Водночас на запит Громадського в Департаменті комунальної власності відповіли, що офіційними листами у вересні та грудні повідомляли керівництво кінотеатру, що договір продовжувати не будуть.

Ірина Шинкаренко це заперечує, мовляв ніяких повідомлень не отримували, а про можливу передачу комплексу в управління «Київкінофільму» дізналися «з чуток» у грудні. І тільки 10 січня їх запросили на зустріч у Департамент комунальної власності Києва

«У нас фестивалі до червня сплановані… прем’єра «Крутів» буде 29 січня з президентом, прем’єром, ми крісла оновлюємо», — бідкається заступниця директорки.

Що пропонують в КМДА

«Київ» пропонують передати до мережі комунальних кінотеатрів «Київкінофільм» —  він може стати 18-им у списку.

Це ініціатива директорки Департаменту культури Києва Діани Попової. Вона каже, що місто управлятиме своїм майном ефективніше. З нею погоджується і керівник іншого департаменту — комунальної власності — Андрій Гудзь:

«Чому територіальну громаду не сприймають в Україні, як в інших країнах світу? Вона ж повинна ефективно управляти своїм майном. Чому її не питають? От продовжіть договір оренди і край. Чосу ви думаєте, що Київ не може управляти цим майном так само?».

Голова Держкіно Іллєнко зазначає, що для ефективного керівництва місто вже має 17 кінотеатрів мережі “Київкінофільм”.

«Хай це ефективне керівництво на чолі з Денисом Хомичем (голова “Київкінофільм” — ред.) сконцентрується на вже існуючих комунальних кінотеатрах. Якщо щось працює добре, то нащо це чіпати? Очевидно, є якась причина, про яку ніхто не говорить публічно», — сказав Іллєнко.

Щоправда Гудзь додає також іншу причину рішення — місту не вигідні довгострокові договори, як із товариством «Культурний центр «Кінотеатр «Київ» — на 10 років. Відповідно до умов  договору, кінотеатр сплачував за оренду приміщення 47 тисяч гривень на місяць. Водночас, за розрахункам департаменту, сьогодні ця сума мала б становити 900 тисяч на місяць. На це заступниця директорки кінотеатру Шинкаренко відповідає: «Мала оренда — нарахуйте іншу».

А зараз що?

Після першої та поки що єдиної наради директорка департаменту культури Діана Попова каже, що остаточного рішення щодо «Києва» наразі немає. Але й договір нинішнім орендарям не продовжили. Директорка кінотеатру переконана — його «віджимають».

Поки що кінотеатр продовжує працювати під керівництвом товариства «Культурний центр «Кінотеатр «Київ». Кіносеанси ніхто не скасовував, як і фестивалі.

Відтак 11 січня у «Києві» можна подивитися «Богемну рапсодію», німецький фільм мовою оригіналу «Чому ми креативні?», а 15 січня побачити першу фільм-виставу з фестивалю «Британського театру у кіно» — «Гамлет: Камбербетч».

Поділитись: