Кіпіані та Асєєв стали номінантами Шевченківської премії: хто ще потрапив до списку

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка завершив прийом документів і творів на здобуття Національної премії 2021 року та оголосив номінантів.

Про це повідомляють на сайті комітету премії.

До списку номінантів потрапили, зокрема, автор книги про Василя Стуса Вахтанг Кіпіані та журналіст Станіслав Асєєв, який провів двадцять вісім місяців у російському полоні.

Номінанти категорії «публіцистика, журналістика»:

  • Станіслав Асєєв: книга есеїв «В ізоляції»;
  • Валерій Бебик (автор і ведучий), Юрій Лященко (генеральний менеджер проєкту), Анастасія Устюжаніна (режисер Телеканалу «Київ»);
  • публіцистичний мультимедіа проєкт «Український Херсонес: антична історія Севастополя / Ukrainian Chersonese: anantic history of Sevastopol»;
  • Олена Білозерська-Воронова (Білозерська): книга «Щоденник нелегального солдата»;
  • Сергій Гальченко: книга «Остап Вишня. Невеселе життя. Документальна біохроніка»;
  • Людмила Житня: книга «Чорнобиль — очима жінок»;
  • Вахтанг Кіпіані: книга «Справа Василя Стуса»;
  • Віктор Палинський: книга есеїв про поетів, прозаїків, митців «Час творити»;
  • Вадим Пепа: книга «Слово про антського короля Божа»;
  • Олег Романчук: книга публіцистики воєнного часу «Не бійсь. Не зраджуй. Не мовчи»;
  • Володимир Шевченко: трилогія про Устима Кармалюка: «Ой, Кармелюче, по світу ходиш», «Ой родився Кармалюка в селі на Поділлі...», «Вийся, вийся, хміль листатий».

Також Комітет оголосив номінантів категорій «кіномистецтво», «література», «театральне мистецтво», «музичне мистецтво» та «візуальне мистецтво». Повний список номінантів можна прочитати тут.

Торішні переможці

У 2020 році премію отримали поетеса Маріанна Кіяновська за книгу поезій «Бабин Яр. Голосами», журналістка Євгенія Подобна за книгу «Дівчата зрізають коси» та письменник Тарас Прохасько за книгу есеїв «Так, але...».

Історія книги про Стуса

Дарницький районний суд Києва заборонив розповсюджувати тираж книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» в «такому вигляді», тобто зі згадками про Віктора Медведчука. Суд визнав, що деякі фрази у книзі принижують його честь та гідність.

Сам Вахтанг Кіпіані зазначив, що «ніхто вибачатися перед Медведчуком не буде». Він також розповів, що за годину після рішення судді про заборону книги читачі розкупили весь наклад. Але додав — скоро надрукують новий.

За словами маркетологині видавництва Vivat (яке видало книгу) Катерини Аврамчук, новий наклад з 3 500 примірників має бути готовий 2 листопада.

Видавництво Vivat також повідомило про те, що на рішення суду першої інстанції подадуть апеляцію.

У книзі йдеться, зокрема, про судовий процес 1980-го року, під час якого Медведчук був адвокатом репресованого поета Василя Стуса. На думку Кіпіані, захисник поета не виконав свого обов’язку, а радше допомагав засудити поета.