«Цензура заборонена Конституцією»: у Зеленського відреагували на рішення суду щодо книги про Стуса
В Офісі президента України відреагували на рішення Дарницького районного суду міста Києва щодо книги «Справа Василя Стуса». Там зазначили, що взяли до відома як рішення, так і позицію автора книги Вахтанга Кіпіані та представників видавництва про намір подати апеляцію.
Про це пише пресслужба ОП.
Намір подати апеляцію там назвали свідченням того, що «суспільство готове відстоювати свої права».
У Зеленського кажуть, що здивовані деякими формулюваннями у рішенні, хоча не ставлять під сумнів незалежність судової гілки влади. Так, в Офісі вважають дивним визначення позивача Медведчука як «персонажа (дійової особи) твору». У Зеленського кажуть, що більшу частину змісту книги становить точний передрук матеріалів кримінальної справи.
«Отже, саме за цією логікою книги, Медведчук В. В. є учасником справжнього процесу, який мав місце в історії, а не просто "персонажем твору"», — йдеться в повідомленні.
У Зеленського зазначають, що наукові дослідження історії, опрацювання матеріалів історії, зокрема за допомогою інструментів публіцистики, не можуть обмежуватися через емоції окремих учасників подій минулого, незалежно від їхнього сьогоднішнього статусу та політичної позиції.
«Наголошуємо при цьому, що цензура в Україні прямо та недвозначно заборонена Конституцією. У будь-яких проявах», — кажуть у Зеленського.
Завищена ціна
Водночас після рішення Дарницького райсуду Києва 19 жовтня про заборону продавати книгу про Василя Стуса, в якій згадують Віктора Медведчука, видавець заявив, що в мережі ціну на неї почали завищувати в десятки разів.
Видавництво Vivat опублікувало у Facebook скріншот оголошення, за яким книгу «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані продають за 1500 грн. У видавництві наголошують, що роздрібна ціна книги — 260 грн.
«Ні на гривню більше! Ми закликаємо не маніпулювати і не намагатись заробити на цьому питанні!», — йдеться у повідомленні.
У видавництві зазначили, що для тих, хто не встиг придбати книгу, відкрили передзамовлення в інтернет-магазині. Також книгу можна замовити особисто в автора.
«Ми отримуємо тисячі замовлень і намагаємось їх оперативно опрацьовувати. Наш сайт трошки здивований такою активністю, тому інколи працює повільніше, ніж нам хотілося б … Ми щиро вам вдячні за всю ту підтримку, яку ви нам висловлюєте! Переможемо!», — кажуть у видавництві.
Що відбувається?
Дарницький районний суд Києва заборонив розповсюджувати тираж книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» в «такому вигляді», тобто зі згадками Віктора Медведчука. Суд визнав, що деякі фрази у книзі порушують його честь та гідність.
«Віктор Медведчук просив визнати недостовірними дев'ять фрагментів у книзі «Справа Василя Стуса». Суд задовольнив позов частково. Тобто, три фрагменти визнані недостовірними, ще у трьох заборонив використання імені Медведчук як персонажа твору без його згоди», — зазначив адвокат Кіпіані В’ячеслав Якубенко.
Сам Вахтанг Кіпіані зазначив, що «ніхто вибачатися перед Медведчуком не буде». І додав, що, згідно з рішенням суду, мав би видалити ці епізоди. Однак автор цього не робитиме.
Кіпіані зазначив, що за годину після рішення судді про заборону книги читачі розкупили весь наклад. Але додав — скоро надрукують новий.
За словами маркетологині видавництва Vivat (яке видало книгу) Катерини Аврамчук, новий наклад має бути готовий 2 листопада і становитиме 3 500 примірників.
Видавництво Vivat також повідомило про те, що буде поданий позов до апеляційного суду.
Що це за справа?
У серпні минулого року народний депутат України від «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук звернувся до суду з проханням заборонити книгу журналіста Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» про українського дисидента та поета Стуса. Нам у коментарі політик заявляв, що подав позов проти Кіпіані, бо, на його думку, інформація в книзі не відповідає дійсності.
Медведчук позивався до автора книги Вахтанга Кіпіані, видавництва Vivat і книжкової фабрики «Юнісофт» та вимагав заборонити видання й розповсюдження книги «Справа Василя Стуса» «у будь-який спосіб на будь-якій території».
У книзі йдеться, зокрема, про судовий процес 1980-го року, під час якого Медведчук був адвокатом репресованого поета Василя Стуса. На думку Кіпіані, захисник поета не виконав свого обов’язку та був контрольований радянською системою.
Кіпіані був обурений бажанням Медведчука заборонити поширення книги «на будь-якій території». За його словами, станом на жовтень вже було продано тисяч примірників книги.
- Поділитися: