Привіт, цензуро? Видавці про заборону «Справи Василя Стуса» та наслідки для українського книговидання

Акція «Руки геть від Стуса!», у Львові, 10 липня 2020 року. У цей день у Дарницькому районному суді Києва мало відбутися засідання за позовом Віктора Медведчука проти журналіста, історика, Вахтанга Кіпіані та Видавництва Vivat
Акція «Руки геть від Стуса!», у Львові, 10 липня 2020 року. У цей день у Дарницькому районному суді Києва мало відбутися засідання за позовом Віктора Медведчука проти журналіста, історика, Вахтанга Кіпіані та Видавництва VivatПаламарчук Павло/УНІАН

Дарницький районний суд Києва частково задовольнив позов Віктора Медведчука та заборонив розповсюджувати книгу Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса». Суд визнав недостовірними три з дев’яти поданих Медведчуком епізодів з книги, ще в трьох заборонив використання імені «Медведчук» як персонажа твору без його згоди. Йдеться, зокрема, про судовий процес 1980 року, під час якого Медведчук був адвокатом репресованого поета.

У видавництві Vivat заявили, що після рішення суду досить швидко весь тираж книги розкупили. Вахтанг Кіпіані разом з видавництвом готують позов до Апеляційного суду та новий тираж книги. Ми поспілкувалися з Vivat та іншими українськими видавцями про рішення суду та його можливі наслідки для українського книговидання.

«Як можна не боятись шукати історичну правду, якщо тебе за це можуть притягнути до суду?»

Директорка з маркетингу видавництва Vivat Катерина Аврамчук розповіла, що рішення суду не стало для них несподіванкою:

«Було б наївно сподіватись, що в боротьбі з таким суперником ми переможемо одразу. Але ми не розраховували, що ми настільки недалеко пішли від тих часів, коли відбувався сам суд над Василем Стусом. У нас була надія на те, що часи змінились».

На думку Катерини Аврамчук, ані автор, ані видавництво Vivat не порушували закон, норми моралі або чиїсь особисті немайнові права.

«Вимоги Медведчука — це неприхована спроба тиску на свободу слова і друку, яскравий прояв боротьби з інакомисленням. Відповідно, це рішення може негативно відбитися на книговиданні. Як можна не боятись шукати історичну правду, якщо тебе за це можуть притягнути до суду?», — каже представниця видавництва Vivat.

А от для інших видавців рішення все ж є неочікуваним. Керівник відділу маркетингу та реклами видавництва «Фабула» Анастасія Сумцова наголосила, що вони слідкували за перебігом справи та сподівались на інший результат, оскільки українське книговидання і так переживає непростий період:

«На нашу думку, тут ідеться не стільки про конкретне видання, скільки про виступ проти української культури, української історії, виступ проти постаті самого Василя Стуса. Це порушення права на свободу слова. І всі ми знаємо про ситуацію на книжковій арені (спад продажів, зменшення накладів і нових назв), тому це рішення суду — ще одне випробування в боротьбі за успішне функціонування українського книжкового ринку».

«Хтось із незадоволених політиків може й далі втручатись у книжковий ринок»

Поверненням цензури назвав це рішення і власник видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький:

«Ми вважаємо, що будь-який варіант цензури недопустимий. Я маю надію, що видавництво в апеляції доведе, що так не можна, і що буде інше рішення. Я не думаю, що є наслідки зараз для тих, хто працює на ринку, але можуть бути наслідки далі, бо хтось із незадоволених політиків може й далі втручатись у книжковий ринок».

А у «Нашому форматі» ще й додали, кому ця цензура вигідна.

«Трешове рішення. До нас повернулась цензура в найбільш небезпечному для держави варіанті, коли у нас тепер Путін і його посіпаки цензурують наш інформаційний простір», — каже власник видавництва Владислав Кириченко.

«Кожен з нас має зробити свій вибір — стати на бік Стуса чи на бік системи, яка його знищила»

Головна редакторка та співвласниця «Видавництва Старого Лева» Мар'яна Савка назвала «Справу Стуса» справою кожного українця та заявила про вибір, який кожен має зробити для себе:

«Це такий наш іспит на подолання пострадянського комплексу страху перед тоталітарною системою, яка, навіть будучи мертвою, продовжує погрожувати й лякати. Якщо зараз «проковтнути» таке рішення умовного суду, то завтра ми опинимося в ситуації жорсткої цензури. Як можна вважати вільним і самостійним книжковий ринок, з якого вилучають книжку, яка всього лише містить історичну правду та авторський виклад? Кожен з нас має зробити свій вибір — стати на бік Стуса чи на бік системи, яка знищила і Стуса, і багатьох найкращих українських інтелектуалів».

Провалом для судової системи та демократії назвав рішення співзасновник літературної агенції «OVO» Остап Микитюк:

«Через 40 років після суду над Василем Стусом знову стати на ті ж граблі? Абсурд і кричуща несправедливість. Сподіваюсь, що це рішення буде оскаржуватись і та “проросійська гниль” врешті отримає по заслугах».

А директор «Видавництва Жупанського» Олексій Жупанський додав, що через суспільний розголос Медведчук також програв:

«Ця справа вже отримала гучний розголос, і люди буквально за ранок розібрали весь наклад книжки — це дуже тішить, адже цією забороною Медведчук неочікувано для себе отримав зворотний ефект від бажаного».