Китай і Росія показали проєкт спільної місячної станції, яку мають створити до 2035 року. Готові до співпраці з іншими

Космічне агентство РФ «Роскосмос» і Китайське національне космічне агентство представили проєкт спільної місячної бази, будівництво якої планують завершити до 2035 року. За планом, на ній не будуть постійно жити люди.
Про це йшлося в спільній презентації космічних агентств Китаю і РФ у середу, 16 червня, під час міжнародної конференції в Санкт-Петербурзі.
Згідно з представленою концепцією, побудова бази відбуватиметься в три етапи: розвідка, будівництво й експлуатація.
На етапі розвідки, який триватиме до 2025 року, на Місяць запустять шість дослідницьких апаратів (три китайських — «Чан’е-4», «Чан’е-6», «Чан’е-7» і три російських — «Луна-25», «Луна-26», «Луна-27»). Тоді ж має визначитись фінальне місце для будівництва станції.
Другий етап — будівництво — має тривати протягом 2026-2030 років. У ньому братимуть участь апарати «Чан’е-8» і «Луна-28». А на третьому етапі, який триватиме до 2035-го, мають бути зведені всі основні об’єкти станції й початися її експлуатація.

Згідно з проєктом, складатиметься станція з низки модулів: телекомунікаційного, енергетичного, лабораторного, технологічного, дослідницького, модуля спостереження і зв’язку із Землею, командного центру й злітно-посадкової смуги.
Після початку експлуатації місячної станції до проєкту планується залучити й інші держави, окрім Китаю та Росії. Водночас, хоча на презентації показували двох космонавтів, станція не передбачатиме перебування людей — принаймні на тривалій основі.
Розробка місячної станції Росією й Китаєм здійснюється відповідно до меморандуму, підписаного в березні 2021 року.
Свої плани на Місяць мають і Сполучені Штати. Національне аерокосмічне агентство країни (NASA) прагне відправити безпілотний космічний корабель на орбіту Місяця в листопаді та повернути американських астронавтів на супутник Землі до 2024 року — вперше за понад чверть століття.
У межах програми «Артеміда» на поверхню Місяця планують висадити «першу жінку й наступного чоловіка». Мета програми полягає в організації наукових досліджень та пошуку економічних вигод від використання Місяця. Йдеться, зокрема, про перетворення супутника на майданчик для подальшого дослідження Марсу.
До угоди в межах програми приєдналися вже 10 країн, зокрема й Україна. За задумом засновників програми, «Артеміда» має бути найширшою та найрізноманітнішою міжнародною програмою дослідження космосу людиною в історії.
- Поділитися: