Китай передав Україні ключові деталі свого мирного плану — Кулеба

Очільник канцелярії Комуністичної партії Китаю з закордонних справ та колишній міністр закордонних справ Ван Ї поділився з очільником українського МЗС ключовими позиціями свого мирного плану.

Про це Дмитро Кулеба заявив на брифінгу з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом та високим представником ЄС із зовнішньої політики Жозепом Боррелем.

«У нас була зустріч із топдипломатом Китаю Ван Ї, він поділився зі мною ключовими пунктами китайського "мирного плану". Ми з нетерпінням очікуємо отримати текст, оскільки це не те, де можна зробити висновки, лише почувши, про що план. Потрібно дізнатися всі деталі. Щойно ми отримаємо документ, ми ретельно його вивчимо і зробимо висновки», — сказав міністр закордонних справ.

Кулеба нагадав, що президент Володимир Зеленський представив власну формулу миру, яка є в пріоритеті.

Мирний план Китаю

Китай офіційно не розголошував подробиць свого плану. Ван Ї зазначав, що пропозиція включатиме заклики до поваги територіальної цілісності, захисту ядерних об'єктів та протидії біохімічній зброї. Однак у західних країнах скептично ставляться до такого плану. Наприклад, міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок сказала, що умовою будь-якої мирної угоди має бути виведення російських військ з України.

Як пише Bloomberg із посиланням на обізнаних європейських чиновників, Китай пропонує припинити вогонь та постачання зброї для України. Виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки, Ван Ї зазначив, що Китай не хоче продовження «кризи в Україні».

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. А на початку березня 2022-го тодішній міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».

Китай є найбільшим торговим партнером росії. Протягом останніх років він забезпечив понад 23% усього російського імпорту. Водночас для Китаю росія не настільки важлива — 2020 року на неї припало 2% від загального китайського експорту. А втім, Китай є найбільшим покупцем російської нафти.

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера і просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення до України.

У середині березня ЗМІ писали, що росія подала запит до Китаю на військову та економічну допомогу у війні з Україною. Проте Пекін заперечив факт надання зброї москві.

Після початку повномасштабної війни лідер Китаю приблизно чотири рази спілкувався телефоном із путіним, водночас телефонної розмови з Зеленським не було.