Президент США Дональд Трамп та віцепрем'єр-міністр Китаю Лю Хе підписали першу частину нової торговельної угоди між країнами, яка має покласти край торговельній війні, що тривала 18 місяців.

Про це повідомляє AP.

«Наші зусилля призвели до трансформаційної угоди, яка буде корисною обом країнам. Збереження гармонії між цими двома гігантськими та могутніми націями дуже важливе для світу», — сказав Трамп.

Він також додав, що ця угода «виправляє помилки минулого». За словами Трампа, США послаблять економічні обмеження щодо Китаю, а Пекін, зі свого боку, наростить закупівлю американської сільгосппродукції й низки інших товарів, зокрема м'яса, морепродуктів, молочної продукції та рису.

Гостріші питання у торговельних відносинах країн США та Китай розглядатимуть у наступних раундах перемовин, але поки незрозуміло, коли вони почнуться. Як зазначає видання, мало хто з експертів розраховує на великий прогрес до виборів президента у США у листопаді 2020-го.

Представник Китаю під час підписання угоди зазначив, що світ зараз «перебуває на критичному історичному перехресті» й має вирішити, як країнам надалі розвивати відносини.

«Співпраця — єдиний правильний вибір», — сказав віце-прем'єр КНР Лю Хе.

Попри підписання угоди, США та Китай не скасували всі мита на десятки мільярдів доларів товарообороту, запроваджені з квітня 2018 року. Уряди США та Китаю, які є найбільшими за розмірами економіки країнами світу, домовилися скасовувати взаємні мита поступово.

Торговельну війну називають однією з головних причин уповільнення світової економіки у 2019 році. Через запровадження мит між Китаєм та США зменшився обсяг торгівлі. Також на спад пішла ділова активність, що відобразилося на прибутках компаній та доходах громадян.

За розрахунками Міжнародного валютного фонду, через торговельну війну світова економіка може втратити близько 700 мільярдів доларів у 2020 році — це сума, еквівалентна ВВП Швейцарії.

Нагадаємо:

  • Торговельні відносини між США та Китаєм погіршились на початку 2018 року, коли США запровадили низку нових мит: спершу на імпорт сталі та алюмінію з усього світу, а потім на визначені категорії китайської продукції, що ввозиться до США.
  • Протягом року Вашингтон тричі підвищував мита до 25% на товари з КНР: від сумочок до залізничного обладнання. Китай у відповідь накладав від 5 до 25% митних зборів на товари, імпортовані зі Сполучених Штатів. За приблизними даними, загальна вартість китайського імпорту, проти якого адміністрація Трампа запровадила мита, складає 250 мільярдів доларів на рік.
  • Торговельна війна у 2018 році мала негативні наслідки для фондових ринків світу. Зокрема, китайські компанії втратили близько 2,4 трильйона доларів, також збитків зазнавали американські компанії AppleFord та інші. Крім цього, у Китаї зафіксували найнижчий рівень економічного зростання за останні 28 років.
  • У грудні 2018-го — березні 2019 року обидві держави погодилися припинити торговельну війну та сісти за стіл переговорів. Однак тоді домовленостей досягти не вдалося, і взаємні обмеження на імпорт продовжилися. Спроби закінчити торговельну війну відновилися у жовтні 2019 року, коли країни домовилися тимчасово не запроваджувати мита.
  • 16 грудня 2019 року США та Китай домовилися припинити торговельну війну, підписавши низку угод. Зокрема, сторони домовилися, що скасовувати мита будуть поступово у декілька етапів
Поділитись: