Китай вважає, що дії Ізраїлю в Секторі Гази перевищили межі самооборони

Дим піднімається після авіаудару Ізраїлю в місті Газа, 11 жовтня 2023 року
Дим піднімається після авіаудару Ізраїлю в місті Газа, 11 жовтня 2023 рокуAP Photo / Fatima Shbair

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Ізраїль вийшов за межі самооборони своїми авіаударами по Сектору Гази, звідки на країну напало палестинське угруповання ХАМАС. Пекін закликав Тель—Авів припинити «колективне покарання народу Гази».

Про це Ван Ї сказав під час телефонної розмови з очільником МЗС Саудівської Аравії Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом.

«Дії Ізраїлю вийшли за межі самооборони, і він повинен серйозно прислухатися до закликів міжнародної спільноти та генерального секретаря ООН і припинити колективне покарання народу Гази», — зазначив китайський міністр.

Він додав, що «всі сторони не повинні вживати жодних дій для ескалації ситуації» та мають повернутися за стіл переговорів якнайшвидше.

Китай інтенсивно спілкується «з усіма сторонами», щоб просувати припинення вогню та закінчення війни, зазначив Ван Ї. За його словами, першочерговим завданням є безпека цивільного населення, якомога швидше відкриття каналів гуманітарної допомоги та забезпечення базових потреб населення Сектору Гази.

«Китай вважає, що історична несправедливість щодо Палестини триває понад пів століття і не може продовжуватися. Усі миролюбні та справедливі країни мають висловитися та чітко вимагати якнайшвидшого впровадження "рішення про дві держави"», — резюмували в МЗС Китаю.

Після початку операції ХАМАСу в Ізраїлі, внаслідок якої палестинські бойовики вбили вже більш як 1400 людей, ЦАХАЛ почав операцію у відповідь. Ізраїльська армія завдає ударів по Сектору Гази, заявляючи, що цілить по об'єктах ХАМАСу та знищує лідерів бойовиків. Натомість палестинці заявляють про велику кількість цивільних жертв.

Гуманітарна ситуація в Секторі Гази 

За оновленими даними UNRWA, станом на вечір 13 жовтня вимушено покинули свої домівки щонайменше 423 тисячі людей. Крім того, організація повідомляла, що від 7 жовтня у Секторі Гази загинули 12 її працівників.

Сектор Гази переживає повне відключення електроенергії, що поставило основні служби охорони здоров’я, водопостачання та санітарії на межу колапсу. Лікарні мають лише кілька годин електроенергії щодня, тому змушені раціонально витрачати запаси палива. Вони також стикаються з гострою нестачею ліків і крові.

Допомога в Сектор Гази наразі не надходить, оскільки прикордонні пункти залишаються закритими.

Коротко про події в Ізраїлі 

Палестинське ісламське угруповання ХАМАС, яке контролює Сектор Гази, зранку 7 жовтня оголосило про початок операції «Потоп Аль-Акса» проти Ізраїлю. По країні випустили шквал ракет, бойовики проникли на територію Ізраїлю в низці різних місць.

Армія Ізраїлю (ЦАХАЛ) у відповідь оголосила про початок контртерористичної операції «Залізні мечі» в Секторі Гази. Станом на 9 жовтня ізраїльські військові відновили контроль над усіма своїми містами, куди проникли бойовики.

За останніми даними ізраїльських джерел, від 7 жовтня внаслідок нападу на Ізраїль загинули понад 1400 людей, понад 120 викрали бойовики ХАМАС, ще 3842 — шпиталізували з пораненнями.

Водночас посадовці частково визнаної Палестини заявляють про 2450 загиблих у Секторі Гази внаслідок ізраїльських ударів по анклаву. Ще 9200 були поранені.