«Вибір залишається за Скрипалями». Колишній офіцер британської військової розвідки — про програму захисту екс-агентів

Від моменту отруєння колишнього розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в британському Солсбері минув майже рік; і якщо обставини розслідування час від часу з'являються в британських ЗМІ нехай і з різним рівнем достовірності, то про долю самих Скрипалів і досі відомо дуже мало. Громадське публікує матеріал «Новой Газеты» в межах партнерства незалежних медіа Східної Європи.
У січні джерела преси в спецслужбах розповіли, що після виписки зі шпиталю в Солсбері Сергія і Юлію взяли під програму захисту колишніх агентів, і зараз Скрипалі, ймовірно, живуть на півдні Англії під наглядом спецслужб і медиків. За інформацією The Telegraph, британські спецслужби допомагають Юлії Скрипаль інтегруватися в суспільство.
Дівчину могли забезпечити віддаленою роботою, в якій вона може використовувати російську мову, а цього літа її відвідували друзі з Росії та Великобританії.
На відміну від доньки, Сергій Скрипаль з моменту отруєння не з'являвся на публіці. Це і досі дає російській владі можливість говорити, що росіян насильно утримують у Великій Британії.
Про те, як влаштована програма захисту колишніх агентів і чому Скрипалі ховаються від очей громадськості, «Новая» поговорила з колишнім офіцером британської військової розвідки з 25-річним стажем, експертом з хімічної зброї, полковником Філіпом Інгремом.

Після отруєння в березні минулого року Скрипалі перебувають під спецпрограмою, яка охороняє колишніх агентів. Що це за програма, і хто за неї відповідає?
Це відповідальність MI5 (служба безпеки Сполученого Королівства — ред.). Реалізацією resettlement programme (програмою переселення — ред.) опікується спеціальний відділ цієї служби: вони доглядають за агентами, яких переселили в нове місце — як на території Великобританії, так і за межами країни. Частиною цієї програми можуть бути різні люди: співробітники служби безпеки (MI5), секретної служби (MI6), військової розвідки чи правоохоронних органів. Скільки людей наразі під цією програмою захисту, не знає ніхто, крім співробітників цього департаменту. Інформація має високий рівень секретності. Але тут не йдеться про аж надто велику кількість.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-розвідника Скрипаля: що відомо
Так само невідомо, скільки коштів щорічно витрачається на реалізацію цієї програми. Точну суму дізнатися неможливо, тому що вона просто закладена в бюджет на всі секретні служби, які потім розподіляють гроші між собою. Та знову ж таки — я не думаю, що на це витрачають великі суми.
Зрозуміло, що мета переселення — убезпечити і водночас дати екс-агентам можливість жити більш-менш нормальним життям. Та якщо вони раніше були в полі зору медіа, їх же все одно будуть впізнавати на вулиці? Чи є умова, що потрібно кардинально змінювати зовнішність?
Змінювати зовнішність не обов'язково, але тут враховують фактор, який впливає на це рішення — серйозність загрози.
Зазвичай все це виглядає так: офіцер департаменту MI5 сідає і разом з колишнім агентом обговорює весь спектр заходів, необхідних для захисту цієї людини. Вони разом знаходять рішення.
Якщо подивитися на Сергія Скрипаля як на класичний приклад учасника цієї програми, то вперше — коли його переселили в Солсбері — він не змінював зовнішність, вільно пересувався вулицею, його відвідували родичі. Вони точно обговорювали, чи хоче він використовувати якісь додаткові технічні засоби, чи усвідомлює він усі ризики, яких він може зазнати, обираючи той чи інший спосіб життя.
В цьому випадку співробітник MI5 мав дотримати баланс між тим, що хотів сам Скрипаль, і тим, що потрібно для його захисту від додаткової загрози. Особливість у тому, що екс-агент повністю залучений у процес ухвалення рішення, а співробітники спецслужби завжди обговорюють зі своїми підопічними заходи, яких вживатимуть.

А чи може в чинній ситуації Сергій Скрипаль вийти на вулицю і, наприклад, піти в магазин або на вечерю? Це можливо?
Ну, нині сходити в кафе буде проблематично.
Зокрема і тому, що минуло відносно небагато часу після отруєння. Я підозрюю, що він досі проходить обстеження та інтенсивне лікування, адже у нього були серйозні проблеми зі здоров'ям, і в психологічному плані також. Є багато свідчень того, що такі отруєння залишають відбиток на психіці, адже уражаються нервові закінчення у всьому тілі і головному мозку.
Думаю, що за цією програмою Сергій і Юлія повинні мешкати в місці, де вони зможуть вести нормальне, наскільки це можливо, життя, отримуючи необхідний рівень медичної допомоги. Водночас спецслужби уважно відслідковуватимуть можливі загрози, адже тут розслідують не лише замах на вбивство Скрипалів, але і смерть громадянки Великобританії Дон Стерждес, бойфренд якої через кілька місяців після отруєння полковника випадково знайшов викинутий флакон від «Новачка».
Москва постійно каже, що Скрипалі не виходять на зв'язок зі своїми російськими родичами, тому що їм забороняють британські спецслужби. Як люди під resettlement programme взагалі підтримують зв'язок з рідними? Якимись захищеними каналами?
Це завжди обговорюється з самими екс-агентами і залежить від їхнього бажання. Якщо подивитися на Сергія Скрипаля, у нього до отруєння не було проблем зі спілкуванням з родиною та Юлією, коли та була в Росії, але треба сказати, що британські відомства багато знали про його комунікації. Так само, як і російські спецслужби, які моніторили його дзвінки і листування, щоб розуміти, що відбувається в його житті.
В цьому і є проблема: щойно ти починаєш вести суспільне життя, ти підвищуєш шанси на успіх тим, хто хоче тобі нашкодити або зрозуміти, де ти є.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Отруєння в Британії: знайомі методи Росії
Тому цього разу це окремо обговорюватиметься з ним і Юлією: чи хочуть вони спілкуватися із зовнішнім світом, і як часто вони хочуть це робити — щотижня або навіть щодня. Тут є безліч способів: якщо з міркувань безпеки неможливо зробити це в звичному вигляді, MI5 може запропонувати використовувати одноразові телефони або e-mail. Якщо це щось особливо важливе чи термінове, може бути задіяна третя особа, через яку передадуть це повідомлення. Але все це здебільшого залежить від бажання людини, яка перебуває під програмою захисту.
В цьому плані британські спецслужби нічого не нав'язують.

Яка взагалі ймовірність того, що Скрипалі колись зможуть повернутися до нормального суспільного життя? І чи є у них якісь домовленості щодо цього з британськими спецслужбами або відомствами?
Це складне питання. Знову ж таки, все залежить від них самих. Ми бачили, що Юлія Скрипаль вийшла на публіку в травні минулого року і зробила заяву, що було її особистим вибором. Перед цим вона, звісно, порадилася, і їй розповіли про плюси і мінуси такого рішення. Вона публічно відмовилася від допомоги російської сторони, і подальший розвиток подій тут теж повністю залежить від неї: британська влада може запропонувати їй можливість залишитися тут, отримати британський паспорт або навіть змінити ім'я і особисті дані. Вибір залишиться за нею.
Аналогічно і з Сергієм Скрипалем (на відміну від доньки, Сергій є громадянином Великобританії ред.) — британська влада скаже, що б вони рекомендували робити йому в такій ситуації, пояснить, який рівень безпеки вони можуть йому надати і як зробити так, щоб максимально знизити потенційну загрозу. Якщо він відмовиться або захоче чогось більшого, ніж йому можуть запропонувати спецслужби, — це теж буде обговорюватися. Але тут важливо розуміти, що фінансові ресурси британських спецслужб зовсім не безмежні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Усе вказує на Росію» — британський журналіст про отруєння екс-розвідника Скрипаля
- Поділитися: